ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שערי חיים

10 בספטמבר 2019 גדי איידלהייט

הרב החכם יוסף חיים, המכונה בן איש חי, על שם ספרו הנודע, הוא מחכמי היהדות הגדולים בדורות האחרונים ובין המשפיעים ביותר בקרב יהודי בגדד והוא נולד בשנת 1834 ונפטר בשנת 1909, לאחר עשרות שנות פעילות, כהונה ברבנות, כתיבת ספרים בכל תחומי התורה וחילופי אגרות ומכתבים עם אנשים רבים.

ספרו של ד”ר חזי כהן, שכותרת המשנה שלו יפה לו, מביא מעט מדברי הרב. בעקבי תורתו של הבן איש חי אומרת הכותרת. אכן כך, ובמשמעות כפולה, גם בעקבות הבן איש חי אך גם מעט שבמעט, ומגיע עד גובה העקב.

מעבר להבאת תורתו של אחד מכחמי ישראל והנגשתו לקהל הרחב, גם זה שפחות מכיר את חכמי המזרח, הספר מצטיין בכך שהפרקים עוסקים בנושאים רלוונטים גם כיום, ומכל פרק ניתן ללמוד לקח מעשי לימינו אלו. לאחר חלק ראשון וקצר המביא ביוגרפיה תמציתית ביותר של הרב, מגיעים ארבעה שערים. שער תיקון, שער התורה, שער אמונה ושער המצוות ובכל אחד מהם פרקי משנה, שאינם בהכרח קשורים אחד לשני אך כולם באותו נושא. כדרכו של הבן איש חי, גם בספר, בכל פרק, דרשה או משל, ומהם לומדים את הלקח והמוסר.

בספרים כגון אלו, לא נצרך לקרוא את כל הספר לפני כתיבת הסקירה, אולם מצאתי את עצמי קורא את הפרקים בשקיקה, ובלי לשים לב קראתי יותר ממחצית הספר. הפרקים קצרים, מתומצתים וממוקדם, ומשלי הרב אכן מושכים את לב הקורא ובעיקר מחכימים אותו.

הנה תמצית של פרק, שבעת כתיבת הסקירה פתחתי אקראית בספר:שער התורה , פרק שני, מפני מה ניתנה תורה לישראל, עמ’ 94-98.

הפרק פותח במדרש הידוע על הקב”ה המחזר אחר אומות העולם ומציע להם את התורה, אולם כל אומה שומעת מה כתוב שם ומסרבת ואילו עם ישראל אומר נעשה ונשמע. מול מדרש זה מובאת מימרא מהתלמוד (ביצה כה ע”ב) שהתורה ניתנה לישראל מפני עזותם, וכבר המהרש”א היקשה על הסתירה. הבן איש חי מפרש את העניין בספרו “בן יהוידע”. לפי הבן איש חי, עם ישראל קיבל את התורה דווקא בגלל שהוא עם קשה עורף, עם שקשה לו לקבל את עול התורה. אבות האומה, בשבילם קבלת עול תורה היא דבר פשוט, קיומה של התורה על ידי אברהם יצחק יעקב וגם משה, הוא דבר ברור, אבל לא כזה שאנו בדרגתנו יכולים ללמוד ממנו, כי נחשוב שהתורה מיועדת ליחידי סגולה בלבד. דווקא עם ישראל המצליח להתגבר על קשיות עורפו ולקבל את התורה מראה שהעולם עצמו מוכרח את התורה ואין היא עניין ליחידים בלבד. אם ישראל הידוע בקשיות עורפו קיבל את התורה, הרי שכל אחד צריך. והפירוש מלווה גם במשל יפה, על כך שכאשר אנשים רואים שהעשיר הקמצן ביותר נותן כספים למטרה מסוימת הם מבינים שחייבים לתת כספים למטרה זו ואין שום ברירה אחרת גם העשיר היה נמנע מכך בתירוץ כלשהו. בכך הבן איש חי, מביא תפיסה שונה, לא כזו שהתורה אמורה להיות טבעית לחלוטין לאדם, תפידה שיכולה להביא לידי ייאוש במידה ונופלים בדבר מה, אלא דווקא גישה האומרת שכל פעם שמצליחים להתגבר על היצר ולעבוד עבודה רוחנית, לימוד תורה, קיום מצווה וכו’ להרגיש הצלחה והישג.

אין לי אלא לשבח את הכותב שבטוב טעם ושפה ברורה ונעימה, חיבר את התוכן הנאה לקנקן נאה לא פחות, כיוון זרקור שאולי מזמן היה צריך לכוון לעבר חכם מופלא, בהוצאת ספרים עממית המגיעה לקהל קוראים רחב, ופתח לנו פתח לתורתו, לכל מי שמעוניין להתרומם עוד מעבר לעקב.

שערי חיים
בעקבי תורתו של הבן איש חי
חזי כהן
ידיעות ספרים וישיבת מעלה גלבוע 2019

מגב הספר

חכם יוסף חיים מבגדד, הידוע בכינויו “בן איש חי”, היה מגדולי חכמי ישראל. הוא היה מנהיג ציבור נערץ, פוסק ומקובל, פייטן ודרשן, ומחבר פורה שהספיק לכתוב כשמונים ספרים בכל ענפי התורה. הבן איש חי הכיר לעומק את נבכי נפש האדם ואת דפוסי פעולתה, וידע להציע דרכי תיקון והתפתחות אישית, רוחנית ודתית. אף על פי שתורתו רלוונטית היום מתמיד, היא כמעט נעדרת מן השיח המחשבתי והקיומי בן ימינו והגיעה העת להחזירה לתודעה.
שערי חיים נולד מתוך מסע רוחני ולימודי בעקבות תורת הבן איש חי. זוהי הזמנה להיכרות עם תורתו הקיומית, שהיא מפסגות היצירה של יהדות המזרח. היא נוגעת לחיינו העכשוויים, וביכולתה להציע כלים ומחשבות לשאלות המעסיקות את היהודי בן זמננו, ולכונן מפגש חי ותוסס בין התורה לחיים. הספר מבקש להנגיש מעט מתורתו של הבן איש חי לשפתו ולהוויית חייו של הקורא המודרני, ולהביאו בשערי תיקון הנפש והמידות, לימוד התורה, יסודות האמונה וקיום המצוות.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *