ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שקרנים מלידה

17 באפריל 2014 גדי איידלהייט

סקירה על הספר שקרנים מלידה. אם הייתי צריך משהו כדי להשתכנע שלפעמים עדיף לא להיות לגמרי ישר (בניגוד  לעקרונותי) קריאת הספר הזה היא הקש ששבר את גב הגמל. שקר החן והבל היופי, מדבר שקר תרחק, ולא תשקרו איש בעמיתו (פרשת השבוע – קדושים) ועוד עשרות פסוקים בגנות השקר, אבל כנראה שלשקר יש רגליים ובצדק מופיעה בספר ההצהרה שדבר השקר הראשון נאמר על ידי האלוקים בכבודו ובעצמו לאדם וחווה כבר בגן העדן (בראשית ב’ יז): “מֵעֵץ הַדַּעַת טוֹב וָרָע לֹא תֹאכַל מִמֶּנּוּ כִּי בְּיוֹם אֲכָלְךָ מִמֶּנּוּ מוֹת תָּמוּת” ואמנם לאחר האכילה התחייבו אדם וחווה מיתה, אולם לא בצורה הפשוטה המובנת לנו אלא בדרכים אחרות ולאחר זמן. עצם העובדה שנאמרו תירוצים רבים בנושא, מוכיחה שיש בו בעייה כלשהי. אנו מוצאים שקרים נוספים: שקרים לבנים.  על הפסוק בראשית י”ח יג: “וַיֹּאמֶר ה’ אֶל-אַבְרָהָם לָמָּה זֶּה צָחֲקָה שָׂרָה לֵאמֹר הַאַף אֻמְנָם אֵלֵד וַאֲנִי זָקַנְתִּי:” אומר רשי”י: “שינה הכתוב מפני השלום, שהרי היא אמרה ואדוני זקן:” כלומר הקב”ה שינה את דברי שרה על מנת שאברהם לא ייפגע כאשר יישמע ששרה חושבת אותו לזקן שאיבד את אונו. שקר לבן. אכן בהלכה היהודית נקבע כי מותר לשנות מפני השלום. ובסופו של דבר כולנו משקרים מדי פעם אפילו אם זה רק מתוך נימוס.

הספר שקרנים לוקח אותו למסע פסיכולוגי מרתק אודות השקר. בין אם זה שקר לבן וקטן, שקר גס, בדאות והונאה עצמית ועוד. ראינו שהשקר יסודו בבריאת העולם ובספר טענה נועזת: השקר הוא מוטציה אבולוציונית מוצלחת במיוחד המאפשרת ליחיד להתמודד טוב יותר עם קבוצה גדולה, תכונה שעוזרת מאד להישרדות ולכן טבועה בנו עמוק כל כך.

שימו לב לשקרים של ילדים. השקר הראשון יקרה די סמוך למועד בו הם מתחילים לדבר. בהתחלה השקרים גרועים מאד (לא אכלתי שוקולד – והפה מלוכלך לגמרי) אולם מתישהו הם יצליחו לספר שקר טוב. במקום לכעוס עליהם כדאי לשמוח (אבל בלב). שלב חיוני בהתפתחות הילד הושג באותו הרגע. הסופר אינו איש מקצוע אלא עיתונאי. הטיעונים כתובים בבהירות ובצורה משכענת אולם  ייתכן והוא בחר להביא מקורות חלקיים או לא מלאים (רשימת קריאה מקיפה מצורפת לספר). הספר אינו מתייחס לשקרים ביהדות אבל בהחלט עוסק בתיאולוגיה הנוצרית הקשורה לשקרים ולדוקטרינה שהפכה אותם מדבר מותר לדבר הנאסר באיסור חמור, עד כדי כך שאסור לשקר על מנת להציל חיים (דילמת הרוצח בדלת).

בנוסף, כל מי שעבד בחברה גדולה אי פעם, או משרד ממשלתי או בכל מקום אחר בו  הוא תהה איך הבוסים הלא יוצלחים שלו רק מתקדמים לתפקידים בכירים יותר, או לחילופין למה כל הפוליטיקאים הם … ימצא עניין רב בפיסקה הבאה:

בארגונים שבהם לא ברור לגמרי מי תורם מה – כלומר ברוב הארגונים – אנשים בעלי ביטחון עצמי מופרז נוטים להתקדם מהר יותר ורחוק יותר. הסיבה לכך היא שהם משדרים יותר סימנים לכשירות. הם אסרטיביים יותר, מדברים בקול רם ומרבים להשתמש בתנועות ידיים לצורך הדגשה – ואנחנו נוטים להניח שהמשמעות של הדברים האלה היא שהם טובים בעבודה שלהם. כך נוצרת לולאת משוב שמזינה את עצמה: הם מתקדמים, וזה גורם להם להיות בטוחים יותר בעצמם, וכך הם מסתחררים ועולים עוד ועוד בהיררכיה. לאחר מכן האנשים האלו מקבלים לעבודה אנשים בצלמם ובדמותם ומקדמים אותם, עד ששולחן מועצת המנהלים מוקף באנשים בטוחים בעצמם שמדברים היטב וכל כולם ביטחון איתן כסלע – ביטחון שלעיתים קרובות אין לו יסוד….

אנשים אלו אינם בהכרח שקרנים, אבל בוודאות נוטים להערכת יתר ולהונאה עצמית. מסתבר שרוב השקרים שלנו הם שקרים שאנו “מספרים” לעצמנו. נתקלת במישהו בטוח מדי בעצמו? פקפקו בו כמה שיותר. ואם במקרה אתם המנהל וכולם מסכימים אם כל מילה שאתם אומרים – נחמד, אבל אולי עדיף לחפש מישהו שלא מפחד להגיד דעה אחרת ולא לשנות את דעתו מפני דעת הבוס. גם על כך נתנו חכמינו את דעתם וכאשר הסנהדרין ערך משפט וכל שופט היה צריך להגיד את דעתו התחילו תמיד מהשופט הזוטר ביותר כדי שיגיד את דעתו ללא היסוס ולא ישנה מדעתו לאחר ששמע דעת גדולים ממנו (ונזכור שההכרעה הייתה על פי רוב קולות). באופן כללי יש לחשוד בכל מי שמצהיר כי בכוחו לנהל מדינה שלמה, שהוא קצת מגלומן שחושב על עצמו ועל יכולתיו יותר מדי (ושכל אחד יבחר את הפוליטקיאי “האהוב” עליו)

לסיכום, ספר מרתק, אפילו הבן שלי בן ה-14 קרא אותו בעניין. לא בטוח שכל מה שכתוב בו אכן מהווה מוסכמות במחקר הנוכחי, אולם הכתיבה מרתקת והתובנות (כדוגמת זו שהבאתי לעיל) חשובות.

שקרנים מלידה - כריכת הספר

שקרנים מלידה

שקרנים מלידה
מדוע איננו יכולים לחיות בלי לשקר
איאן לסלי
מאנגלית:ימיה עברון
הוצאת דביר

מגב הספר

הרופא הצבאי שגילה שהדרך הטובה ביותר לסייע למטופלים היא לשקר להם; המרגל שהביס את גלאי האמת; מעשי הרמייה התמימים של בנו של צ’רלס דרווין; סגן השריף שהתחיל להאמין בכל לבו כי אנס את שתי בנותיו; הבדיות של בוב דילן; הפוליטיקאי הבריטי המושחת שהמציא מרדף עיתונאים שלא היה; הרוצח שנקודות ופסיקים הסגירו אותו …

כולנו מגנים את השקר, וכולנו משקרים על בסיס יומיומי. האדם הממוצע משקר פעם וחצי ביום, ורבים מאיתנו פתחו את יחסיהם עם בן זוגם לעתיד בשיטפון של שקרים: מחקרים מצאו כי אנשים זרים הנפגשים בפעם הראשונה פנים אל פנים, מספרים שלושה שקרים בעשר הדקות הראשונות של הפגישה.

בשנים האחרונות החלו חוקרים מתחומים שונים לחקור את התפקיד המורכב של השקרים בחיינו. הם צפו בילדים משקרים, בחנו מה קורה למוחו של האדם בזמן שהוא משקר, השוו את דפוסי השקר שלנו לאלה של בעלי החיים הדומים לנו ביותר ועוד כיוצא באלה מחקרים, ושינו לחלוטין את כל מה שידענו על שקרים.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *