ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שקשוק המפתחות

29 באוקטובר 2014 גדי איידלהייט

Se preparer a la prison. Tous.

ספר לא שגרתי זוקק סקירה לא שגרתית. כששאלו את חמותי מה אביה עשה התשובה הייתה:”Oh. He served thirty years in prison”. והשומע הנדהם ששאל שוב: “מה?! מה הוא עשה?” שמע שהרב שמואל וניט היה הרב היהודי בבתי הסוהר בלונדון ותמך רבות באסירים היהודים. גם פיליפ קלודל שירת שתים עשרה שנה בכלא, הוא היה מורה לספרות ועזר לאסירים להשלים לימודים ותעודת בגרות.

“כל האנשים הבינוניים והמושחתים שיכולתי לפגוש במשך אחת עשרה שנים, בכלא, בעת שבאתי לשם לדבר על סִפרות שלוש פעמים בשבוע: סוהרים, אסירים, מבקרים, עובדים סוציאליים, מורים, שופטים, אנשי מִנהלה, אנשי סגל רפואי, בעלי דרגות בכירות. כן, בינוניים ומושחתים, היו שם כאלה.”

האם שקשוק המפתחות הוא בכלל ספר? לספר יש התחלה אמצע וסוף. לשקשוק המפתחות אין אף אחד מאלו. אין גם עלילה או פרקים או תוכן עניינים. יש רק פסקאות קצרות המהוות אנקדוטות מחיי הכלא כפי שנחשפות למבקר מהחוץ.

“הכלא שכן במנזר עתיק. בזמן מלחמת העולם השנייה כלאו בו את יהודי העיר לפני גירושם. לוחית זיכרון על החומה החיצונית ציינה את האירוע, וחלקה להם כבוד. עכשיו הוא שימש לכליאת שלוש מאות עד חמש מאות איש, בהתאם לתקופה ול”הגעות”, כפי שהיו שקראו להן. אין ספק, למקום הזה היה תמיד שימוש כלשהו.”

למה לקנות ספרון כזה קטן? התשובה פשוטה. הרבה ספרים יוצאים ומעט ספרות. אם אתם רוצים דפים גשו לחנות כלי כתיבה הקרובה למקום מגוריכם. הדפים יעלו פחות ויהיו שימושיים יותר. אם אתם רוצים ספרות, תצטרכו להשקיע מעט. אם חשובה לכם הספרות יש לכם דרך להראות זאת. קטעי הקריאה הקצרים מתחברים לכלל חוויה מיוחדת ומשונה. חווית ההתבוננות על מיקרוקוסמוס שאנו מדחיקים את קיומו בכל פעם שהדרך מביאה אותנו לחלוף לידו מתוך תקווה שלעולם לא ניכנס בשעריו.

“היררכיית הפשעים, כפי שהגדירו אותה האסירים, שגילו כאן מוסריות רבה מזו של אלה שגזרו את דינם, שופטים או מושבעים: אונס מתועב כמו רצח ילד, ושניהם חמורים מרצח של קשיש ומרצח סתמי, שהוא עצמו חמור מרצח בכוונה תחילה, שהוא אינו חמור יותר מפריצה, משוד מזוין, מרצח אב או אם, או מגנבת מכוניות.”

בהרבה סיפורים מסקרן אותי לדעת מה עשה האסיר ולכמה שנים הוא נידון. לרוב קלודל לא מגלה את זה. הוא מסתכל על האדם ופחות מעניין אותו הפשע. אמרו לי שביקרו אותו על כך שהוא עושה רומנטיזציה לפשע, אבל גם הרב אריה לוין לא ממש התעניין בפשעו של האסיר אלא רק בהווה ובעתיד שלו כך שלקלודל יש אילן גבוה להיתלות בו.

“צליל השקשוק של צרורות המפתחות, מפתחות ארוכים, בוהקים משימוש בלתי פוסק. המכנסיים הכחולים כהים של הסוהרים, קרועים בכיסים בגלל צרורות המפתחות שגרמו לי תמיד להיזכר ב”שומשום היפתח” שבאגדות. אבל באילו אגדות?”

סנדיק ספרים היא הוצאה קטנה ופרטית של שי סנדיק. אבל היא הוצאה שחושבת שונה ומכבדת את קוראיה. לספר מצורפים דברי הקדמה מאת פיליפ קלודל לרגל צאת התרגום. אמנם רק עמוד אחד אבל כזה הנותן ערך מוסף לספר כולו. שאלתי את שי מה הספר הבא שהוא מתכוון להוציא. הוא השיב שיש מעל לעשרה ספרים בתכנון. אמרתי לו שהוא מאשיגנאע, גרויסע מאשיגאנע. לא נותר לו אלא להסכים בחיוך. אני אוהב משוגעים, העולם קיים רק בזכות משוגעים. יש להעריך בן אדם שמחליט בוקר אחד לפתוח הוצאה ולהתחיל לעסוק בתרגומים. הגשמת חלום. לכולנו יש חלומות ולמעטים יש את האומץ לנסות להגשים אותם.

“עומאר ק’, בן חמש עשרה, הזדעזע למשמע הדברים שג’וני ל’, בן שבע עשרה, סיפר לו: זקנה נדקרה אמש, באמצע העיר, בגלל מאתיים פרנק. עומאר לא חדל לומר שוב ושוב: “לדקור זקנה בשביל מאתיים פרנק, זה פסיכי, זה ממש גועל נפש, מאתיים פרנק, זה גועל נפש!” ג’וני שאל אותו: “ובשביל אלפייה, היית עושה את זה?” עומאר ענה, בנימה נחרצת: “בשביל אלפייה, אה, כן, בטח! אלפייה, הרי זה לא אותו דבר כמו מאתיים פרנק!”

כפי שקלודל אומר אי אפשר להבין את הכלא בלי להיות לילה אחד בכלא. והוא ראה שם את כולם. צווארון לבן וצווארון כחול. מראשי ערים ועד רוצחים. מה הדימוי שלנו על הכלא ועל היושבים בו? לרוב נדמיין פושעים קשים, אבל זה בעקבות סדרת טלוויזיה. בפועל? רבנים, שרים, עורכי דין, עשירים ובעלי הון, ראשי ערים, ראשי ממשלה, קצינים בכירים, נשיא. גם קלודל מתייחס לכך. הוא פגש את כולם בכלא. מנערים ועד זקנים מכל מעמדי החברה האפשריים. העולם שייך לכולם. גם הכלא.

“כל האנשים הנפלאים והאנושיים שיכולתי לפגוש במשך אחת עשרה שנים, בכלא, בעת שבאתי לשם לדבר על סִפרות שלוש פעמים בשבוע: סוהרים, אסירים, מבקרים, עובדים סוציאליים, מורים, שופטים, אנשי מִנהלה, אנשי סגל רפואי, בעלי דרגות בכירות. כן, נפלאים ואנושיים, היו שם כאלה.”

התכוננו לכלא. כולכם.

שקשוק המפתחות - כריכת הספר

שקשוק המפתחות

שקשוק המפתחות
פיליפ קלודל
מצרפתית: שי סנדיק
סנדיק ספרים תשע”ה

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *