ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שריפות קטנות בכל מקום

27 באפריל 2019 גדי איידלהייט

כמו בספרה הראשון, “כל מה שלא סיפרתי“, גם בספרה השני סלסט עוסקת בנושאים של סודות ואי תקשורות בין הורים למתבגרים במשפחה האמריקאית הטיפוסית, בשילוב עם יחסים בין-גזעיים. הפעם, העלילה בפרבר הבית של אינג, שייקר-הייטס, פרבר של קליבלנד אוהיו, אי שם בשנות התשעים המאוחרות.

כמו בכל מה שלא סיפרתי, הספר מתחיל מהסוף. איזי “המשוגעת” שרפה את הבית, אבל אנו שסקרנים לדעת קצת יותר על איזי, ובעיקר למה היא משוגעת, לא נגלה כמעט אזכור שלה עד רבע הספר, אלא נתמקד דווקא ביתר בני משפחת ריצ’רדסון. משפחה קלאסית לאותו מקום. אבא עורך דין מצליח, אם כתבת במקומון חסר חשיבות, ארבעה ילדים בתיכון, שנה אחרי שנה – לקסי, טריפ, מודי ואיזי שמסיבות שאנחנו עדיין לא יודעים נחשבת חריגה.

במקביל מוזכרות מיה – אם אמנית ותמהונית מעט עם בת, פרל, בגיל של מודי, ואזכור בהתחלה לאיזה משפט בנושא תינוקת מריבה, נושא שישמש כדלק ומניע לספר כולו. בעוד שמשפחת ריצ’רדסון היא משפחה יציבה, הכל שם ברור, קבוע ולא משתנה, כפי שמתוארת שיגרת הצהריים (הרדודה עד מאוד) של ילדי המשפחה, שמסתכמת ברביצה על הספה מול תוכניות טראש אמריקאיות, מיה ופרל תמיד בתנועה, לעולם לא נשארות במקום אחד. מיה יוצרת משהו, שולחת לסוכנת שלה בניו יורק, שתנסה למכור והן עוברות הלאה, חיות מהפה ליד ומגרדות את השאריות של הצלחת (תרתי משמע). מיה ופרל מופיעות בתפקיד הזרות המגיעות לעיירה, גורמות, בעקיפין ובמישירן, להוצאתם של שלדים רבים, ובסופו של דבר גורמות להרס ולחורבן שמשאירה אחריה השריפה.

איזי, שמוזרותה היחידה, היא היותה מעט עמוקה יותר משאר בני משפחתה, מתחברת למיה, מוזרה נוספת, במהירות. אולם אם בכך לא די, הספר עוד מכניס את מערכת היחסים בין מיה להוריה, בין מיה לחונכת האומנותית שלה, דמות של צלמת שלצערי לא הצלחתי לקשר לדמות במציאות, למרות שאני משוכנע שיש כזו, ועוד מערכות שונות. המערכות כולן נקשרות אחת בשנייה במעין פקעת צמר סבוכה למדי, וכנראה גם סבוכה מדי, משום שהיא גורמת לאיבוד פוקס אצל הקורא.

הספר לא אמור להיות ספר מתח אבל חלקו נעשה כזה עקב עבודה בלשית של אלנה ריצ’רדסון, תחת כסות העיתונאית, או בגלל שאלת מי יזכה בתינוקת המריבה, או בגלל השאלה מי הוא אביה של פרל. גם ענייני מתח אלו יוצרים תחושה שהספר אינו מתמקד בנושא אחד.

אינג לא רוצה לחזור על ספרה הקודם, ולכן מנסה לעשות דברים אחרת, אולם הנושא העיקרי נשאר אותו נושא – חשיבות המשפחה. בספר זה מוצגת משפחה שאמורה להיות המשפחה מהחלום האמריקאי, אבל גם היא מתפקדת רק בצורה חלקית, וכמעט ולא מתקשרת בכלל, אולם גם במשפחה של מיה ופרל קשה לראות משפחה מתפקדת. פרל מגלה באקראי מידע חדשעל אימה, ובמקום שידע זה יאפשר סופסוף דיאלוג כלשהו, שאולי נקבל בו תשובות לשאלות: למה בורחים, למה לא נשארים במקום אחד, האם יש לי משפחה מורחבת, ולמה אנו חיות מהפה ליד במקום שתמכרי עוד כמה צילומים שלך, הספר רק ממשיך בשתיקתו.

וכך בשאלה המרכזית אותה הספר מציג, למה כל המשפחות האלו אינן מתפקדות, הקורא אינו בא על סיפוקו ולא מקבל תשובה. יש תיאור וניסיון הסבר גם לבריחות הבלתי פוסקות של מיה ולשאר השאלות שרשמתי למעלה, וגם לחוסר היכולת להכיל את איזי, שאינה משוגעת כלל וכלל , אולם אלו אינם מספקים. הרגשתי הייתה שהספר נותן תיאור, או תמונות מצב, על מצבה העגום של המשפחה, אולם מבלי להציע דיון מספק בסיבות לכך או בפתרונות לבעייה, ה שמאיר אותו כספר קריא ומהנה, אך לא ככזה שישאיר רושם ויחרת בלב הקורא לזמן ממושך.

שריפות קטנות בכל מקום
סלסט אינג
מאנגלית: סמי דואניס
אחוזת בית 2019
מגב הספר

“שריפות קטנות בכל מקום” מספר על שתי משפחות שונות זו מזו – האחת עשירה והשנייה דלת אמצעים – שחיות בשייקר הייטס, עיר פרברית יוקרתית ליד קליבלנד, שהיא סמל לחיי מצוינות וסדר אמריקאיים. בני  משפחת ריצ’רדסון העשירים – ויליאם, אלנה וילדיהם המתבגרים: לקסי, טריפ, מודי ואיזי – הם נצר למייסדי העיר. חייהם מתנהלים על מי מנוחות (למעט הצרות שמעוללת איזי מפעם לפעם), עד שיום אחד מגיעות אל פתח ביתם אם ובת, מיה ופרל וורן, שמבקשות לשכור דירת מגורים שבבעלות משפחת ריצ’רדסון. מיה היא אמנית מסתורית שחייה מוקדשים ליצירה, והיא נודדת בארצות הברית עם פרל, בתה המתבגרת, שהיא בת גילו של מודי ריצ’רדסון. קשרים סבוכים ועזים – חלקם מפתיעים, חלקם סודיים – מתחילים להירקם בין המשפחות: קשרי תעסוקה, חברוּת, אהבה, הערצה, משיכה. אל פקעת הרגשות הסבוכה מתווספים במהרה סודות ומחלוקות, ואלה מובילים לזעזועים לא רק בקרב שתי המשפחות, אלא גם בקהילה המקומית.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *