ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

תחת אש

1 באוגוסט 2016 גדי איידלהייט

בשם ספרו תחת אש, מכוון יוני שטבון לקרב בבינת ג’בל במלחמת לבנון השנייה, הקרב שנצרב בזיכרון של רועי קליין שקפץ על רימון על מנת להציל את חייליו ששהו לידו. בקרב עצמו נהרגו שבעה חיילים וגם היה קושי עצום לפנות את הפצועים וההרוגים. על תפקודו בקרב קיבל יוני שטבון את צל”ש הרמטכ”ל.

יוני שטבון כיהן קדנציה קצרה כח”כ במפלגת הבית היהודי ולאחר החלטתו לא לתמוך בחוק הגיוס (החוק שהובל על ידי מפלגת יש עתיד) נדחק ממנה החוצה, ניסה לרוץ במפלגת יחד עם אלי ישי ונכשל. במבט לאחור, כאשר לפיד באופוזיציה והחרדים בקואליציה, לא נראה ברור בכלל למה מראש להתעקש על חוקים שהיום יהיו ומחר יפלו (מי אמר ליב”ה) במטוטלת הפוליטית.

הספר לא עוסק בפוליטיקה הנוכחית, למרות שבין השורות אפשר למצוא סימנים לכך ששטבון ספג לא פחות אש, ואולי אפילו יותר, בקלחת הפוליטית. אמנם אש שלא נפגעים ממנה גופנית, אבל צלקות בוודאי נשארו (אפשר לקרוא על כך בראיון עם שטבון במקור ראשון)

הספר מתחיל ביציאה מלבנון. אין כמעט פירוט של הילדות והתקופה המוקדמת בצבא. טוב שכך, ספרי זיכרונות שמתחילים משלב מוקדם מדי, נוטים לשעמם את הקורא. גם התיאורים המשפחתיים מצומצמים ובאים בעיקר לבטא את הקושי של קצין קרבי וצעיר ששלושה ימים לאחר חתונתו מוקפץ לשלושים יום ושהחופשה המשפחתית אותה תכננו זמן רב נקטעת בדיוק כאשר דלת תא המטען נסגרת והילדים כולם חגורים בבוסטרים.

עיקר הספר הוא על הפעילות המבצעית מנקודת מבטו של קצין צעיר. בניגוד לספרים שנכתבו על ידי קצינים בכירים המתארים חזיתות שלמות, התיאורים כאן מצטמצמים לרמת הפלוגה עד הכיתה. איך נראה מארב לחיזבאללה ומה קורה בכיתה שנשלחת ללכוד מבוקשים, אפילו חוויות מהנגמ”ש מתוארות.

ומה עם קצת ביקורת על מהלכי מלחמת לבנון השנייה? הספר יוצא לרגל עשור למלחמה (מספרים עגולים הם תמיד הזדמנות טובה), אולם הביקורת מרומזת מאד ומועטה מאד. מצוין בפירוש כי ההוראות וההגדרות לא היו ברורות: מלחמה, מבצע, מהלך? גם היום לא לגמרי בטוחים. לכבוש את בינת ג’בל? לכתר? להשתלט? כל כמה זמן הפקודה משתנה. תיאום בין היחידות – היה יכול להיות יותר טוב. כל הביקורות הזו רמוזה, אולי כי יש צורך להבחין בין הביקורות אותה יכול שטבון להביא היום (לאחר שעבור כמה שנים וגם הוא עבר עוד כמה תפקידים בצבא כולל קורס מג”דים במילואים), לבין ביקורת של קצין צעיר שכמעט ולא רואה תמונה רחבה יותר מתמונת הגדוד שלו. וגם קצת “זריקת ערכים” של פעם יש בספר: החשיבות של הצבא, החברות הנוצרת בצבא, אחריות המפקד, ערכי הרעות, ערך הלכידות הלאומית וחשיבות החברה. יהיו כאלו שלא יאהבו את הפאתוס הנובע מאזכרת ערכים אלו הנמצאים כיום פחות בשיח בו האופנה השולטת היא שחשיבותו של הפרט עולה על חשיבות הקולקטיב, אבל לשטבון דווקא חשוב להדגיש אותם בהתאם לדעתו ולאמונתו.

נראה שקהל היעד הטבעי של ספרים כגון אלו הוא חברה צעירים לפני גיוס, חיילים וקצינים צעירים, אולם גם שאר הקוראים ימצאו ספר קריא ומעניין.

 

תחת אש

תחת אש
יוני שטבון
ידיעות ספרים 2016

מגב הספר

“היציאה למארב תוכננה מהמוצב החטיבתי הצה”לי בעיירה בינת ג’בל. אנו צובעים את הפנים בצבעי הסוואה המתאימים לסבך ולאדמה הלבנונית. משום מה כשפני צבועות בחום וירוק אני מבקש להצטלם עם מפקדי רועי קליין. לא ידעתי שבעוד שש שנים, בתחילת מלחמת לבנון השנייה ובאותו אזור בדיוק, נילחם שם שוב שנינו.”

תחת אש, שרואה אור במלאת עשור למלחמת לבנון השנייה, הוא מסמך מרתק שבו מגולל סא”ל (מיל’) יוני שטבון את סיפורו האישי, המורכב מפסיפס של רגעים משירותו הצבאי כמפקד באחת התקופות הביטחוניות המורכבות שידעה מדינת ישראל. שיאה של תקופה זו התרחש בקרב בבינת ג’בל, בשבוע השלישי של מלחמת לבנון השנייה, קרב שבו נפלו שמונה לוחמים ומפקדים, בהם רס”ן רועי קליין, סגן מפקד גדוד 51 של חטיבת גולני. על תפקודו ועל הגבורה שגילה במהלך הקרב זכה שטבון, קצין המבצעים הגדודי באותה עת, בעיטור צל”ש הרמטכ”ל.

בספר, שהקריאה בו מזכירה לעתים צלילה למותחן סוחף, חושף שטבון בפני הקוראים את התחושות, המחשבות והלבטים המתרוצצים במוחו של חייל ומפקד בשדה הקרב בזמן אמת, תחת אש, כשהוא מופקד על חייהם של חייליו. זהו סיפור על מנהיגות ועל אתגר קבלת ההחלטות במציאות ובתנאים שלא ניתן למצוא כמותם במקומות אחרים בחיינו.

זהו גם סיפורה של זוגיות ומשפחתיות ישראלית, שהחלה ערב יציאת צה”ל למבצע “חומת מגן”.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *