ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

תחת שמי ארגמן

13 בספטמבר 2018 גדי איידלהייט

ברוב שנות מלחמת העולם השניה החיים באיטליה היו שלווים. בתור בעלי ברית של הנאצים הם לא סבלו יותר מדי מהגרמנים וגם לא מכוחות הברית. המפנה החל בשנת 1943, עת בעלות הברית התמקדו בפלישה ליבשת דרך סיציליה ואיטליה, פלישה שהצליחה באופן חלקי בלבד. איטליה עברה שעשועים ורצתה לפרוש ממדינות הציר ואז פלש אליה הצבא הגרמני בכל עוצמתו. בנקודת זמן זו, בה האמריקאים מפציצים מהאוויר והצבא הגרמני ובעקבותיו האס אס והגסטפו נכנסים לאילטיה פתוח הספר ומוצא את פינה ללה, צעיר בן 17, שעסוק בלחזר אחרי בחורות, שתמיד מסרבות לו כנער הניצב בפני הבאות.

ומה שקרה לפינו בשנתיים שיעברו הוא אחד מהסיפורים המרתקים על אומץ וגבורה במלחמה, אלו שקשה להאמין שהם אמתיים. מה פינו לא עשה: התרחק ממילנו למנזר ושם הוביל קבוצות יהודים נמלטים במעברי הרים דרך האלפים, התעמת עם שודדי דרכים, התגייס לצבא הגרמני, על מנת להימנע מלהישלח למלחמה בחזית הרוסית, נהיה נהגו של גנרל נאצי, פגש את מוסוליני והשתתף בפעולות במחתרת, סיכן את חייו פעמים רבות, וראה מראות קשים, קיבל אמונה בבני אדם ואיבד אותה וגם את האמונה בעצמו, אותה היה צריך להחזיר לאחר המלחמה.

אוסף החוויות האלו מתואר בלשון בהירה בספר ועוסק מעט גם בהיסטוריה של איטליה ובשסע הפנימי שהיה בה בין הפאשיסטים לפרטיזנים. הספר מבוסס על עובדות ועל סיפור חיים אמתי ואולם דמות אחת נשארת בגדר תעלומה. זוהי דמותו של הגנרל האנס ליירס, שני בהיררכיה מאנשי הצבא באיטליה רק לקסרלינג, כפוף לאבלרט שפאר או ישירות להיטלר, בוודאי פושע נאצי שאחראי על עשרות פשעי מלחמה ועל מאות הרוגים, ולמרות זאת יצא מהמלחמה כאחד הבכירים ביותר ללא שום עונש, ואולי אפילו הצליח להוליך שולל את בעלות הברית ולהמעיט בחלקו באירועים תוך הפלת אחריות על אחרים. דמותו בגדר תעלומה, פרטים עליו קשה למצוא, מסמכים בודדים נשארו מפעולתו (לפי הספר ולפי תאורים אחרים שאנו מכירים, ליירס שרף את כולם ביסודיות), ודמותו אולי תהווה עיסוק לחוקרים בעתיד, באשר הסופר לא הצליח לפתור את תעלומת הדמות הזו במלואה.

הספר לא קצר, אולם האותיות בגופן גדול, והשפה הפשוטה (אולי פשוטה מדי, אין יומרה ספרותית, אלא תיאור האירועים) מאפשרת קריאה מהירה ושוטפת גם לבני נוער חובבי ההיסטוריה, והספר נקרא במהירות ולא משעמם לרגע. זהו תיאור יוצא דופן של פינו ללה, חסיד אומות העולם, שפעולתו, חלק זעיר ממנה, תועדה אך ורק ביד ושם, כנראה על ידי אחד מהאנשים שהוא הבריח לשוויץ, ומשפחתו לא ידעה כלום על קורותיו במלחמה. סיפורו נחשף עשרות שנים לאחר המלחמה בצורה אקראית וטוב שכך, ומאפשר לנו לזכור ולגלות גם כמה רגעי ואנשי אור בתקופה אפלה זו. גם על ספר זה אפשר לומר שהוא יהפוך להיות סרט מצוין.

כריכת הספר תחת שמי ארגמן

תחת שמי ארגמן

תחת שמי ארגמן
מארק סאליבן
מאנגלית: תמי לימון
אריה ניר 2018

מגב הספר

הדבר האחרון שפִּינוֹ לֵלָה רוצה להתעסק איתו הוא המלחמה או הנאצים. הוא נער איטלקי מן השורה, חובב אוכל טוב, מוזיקה משובחת ונערות יפות – אבל ימי התום הולכים ואוזלים. כשפצצות בעלות הברית מחריבות את בית משפחתו במילאנו, פינו מצטרף למחתרת המסייעת ליהודים להימלט לשווייץ דרך הרי האלפים ומתאהב באנה, צעירה מסתורית הממלאת את מחשבותיו גם בימים הקשים ביותר. הוריו של פינו מכריחים אותו להתגייס לצבא הגרמני כדי להגן עליו – צעד שלדעתם ירחיק אותו משדה הקרב. אך לאחר פציעתו של פינו, הוא מתמנה להיות נהגו האישי של הגנרל האנס ליירס, אחד המפקדים המסתוריים ורבי העוצמה ברייך השלישי.כעת נפתחת בפני פינו ההזדמנות לרגל למען בעלות הברית מלב צמרת הפיקוד הגרמנית באיטליה. פינו צולח את זוועות המלחמה והכיבוש הנאצי ונאבק בסתר למען שולחיו. אהבתו לאנה מפיחה בו אומץ לב ותקווה לחיים ולחלומות הצפויים להם בשוך סערת הקרב. תחת שמי ארגמן הוא סאגה היסטורית סוחפת השוזרת עלילת מתח וסיפור אהבה ומבוססת על סיפור אמיתי. מארק  סאליבן טווה ביד אומן סיפור מרתק על אומץ וכוח עמידות של איש צעיר באחת משעותיה האפלות ביותר של האנושות

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *