ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

תיקו

7 באוקטובר 2014 גדי איידלהייט

הרב חיים נבון, כבר הוציא לאור כמה ספרים. חלק אהבתי מאד (נאחז בסבך, הגדר הטובה) ואחרים מעט פחות (ללכת על דגים, חווה לא אכלה תפוח). ספרו החדש, תיקו משלב פורמט נעים וקליל אבל עם תוכן עיוני יותר, ונהנתי ממנו מאד.

הספר מתאר בקצרה 101 ויכוחים ומחלוקות ביהדות. למעשה וכפי שהרב נבון מסביר בפתיחה, היהדות מבוססת על מחלוקות. הנה את הפסוק הראשון בתורה כולכם מכירים: “בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ”, אולם הפסוק בפרק ב’ אומר: “אֵלֶּה תוֹלְדוֹת הַשָּׁמַיִם וְהָאָרֶץ בְּהִבָּרְאָם בְּיוֹם עֲשׂוֹת ה’ אֱלֹקים אֶרֶץ וְשָׁמָיִם “. אז מי נברא קודם, השמים או הארץ – מחלוקת. גם התורה שבעל פה פותחת במחלוקת (ברכות א א): “מאימתי קורין את שמע בערבית. משעה שהכהנים נכנסים לאכל בתרומתן, עד סוף האשמורה הראשונה, דברי רבי אליעזר. וחכמים אומרים, עד חצות. רבן גמליאל אומר, עד שיעלה עמוד השחר”

המחלוקת הראשונה המובאת בספר היא האם טוב שיש מחלוקות או לא. מעין מחלוקת על המחלוקת, ובה גם מוסבר מעט על בחירת הנושאים שיופיעו בספר. כל פרק הוא קצר ם שניים או שלושה עמודים לעיתים בתוספת איור משעשע (מנחם הלברשטט). במקורות אלפי מחלוקות והבחירה קשה. חלוקת הספר היא לנושאים הבאים: היסטוריה, אמונות, תנ”ך, מעגלי השנה וחיים יהודיים. כמעט כל פרק מתחיל באנקדוטה המקושרת לנושא ומסתיים בהרחבה המתקשרת גם לימינו אנו.

בתור דוגמה נעסוק באחת המחלוקות החביבות עלי “האם טוב לחיות”. שאלה פנטסטית. לא מדובר פה על מחלוקת הלכתית טכנית כמו גובה הסוכה, אלא בשאלה פילוסופית עמוקת משקל וחשובה גם לימינו.  בסוכות קוראים את מגילת קוהלת שהתחבט רבות בשאלה זו והכריע כך (קהלת ד ב-ג): “וְשַׁבֵּחַ אֲנִי אֶת-הַמֵּתִים שֶׁכְּבָר מֵתוּ מִן-הַחַיִּים אֲשֶׁר הֵמָּה חַיִּים עֲדֶנָּה: ג וְטוֹב מִשְּׁנֵיהֶם אֵת אֲשֶׁר-עֲדֶן לֹא הָיָה אֲשֶׁר לֹא-רָאָה אֶת-הַמַּעֲשֶׂה הָרָע אֲשֶׁר נַעֲשָׂה תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ”. אמנם לדעתי השאלה אינה על אדם ספציפי אלא על המין האנושי כולו. השאלה הייתה במחלוקת במשך שנתיים וחצי בין בית הלל לבית שמאי. בדמיוני אני רואה את בית המדרש כאולם בו נערך מועדון הוויכוחים בין אוניברסיטאות אוקספורד וקיימברידג כאשר כל צד מפליג בטיעוניו ובטיעוני נגד. כמה חבל שלא נרשמו הפרוטוקולים המלאים של הישיבות ומופיע רק שבסוף הוכרע כבית שמאי  שסברו שנוח לו לאדם שלא נברא. איך בדיוק התקבלה ההחלטה, למה זה לקח שנתיים וחצי ולא שנה או עשר שנים, ומה היה, אם היה בכלל כזה, הטיעון המנצח שהכריע את הכף – כל זה לא ידוע.

הכתיבה של נבון מצליחה מחד גיסא  להעביר את עיקר המחלוקות או הוויכוח, למרות שעל רוב המחלוקות ניתן לכתוב מאמרים שלמים ואפילו ספרים ומאידך גיסא לא להיות פשטנית מדי. שני חוסרים מצאתי בספר. רשימה של מקורות נוספים לעיון בסוף כל פרק הייתה מאפשר לקורא החפץ בכך הרחבה של הנושאים.  חסרון שני הוא היעדרו של תוכן עניינים מהספר מה שמסרבל מעט את השימוש בו ובפרט שהוא אינו ספר קריאה רגיל, אלא ככזה שדווקא מחפשים בו מקום מסוים.

באדיבות ההוצאה, הנה כמה דפים מהספר:

תיקו-1 תיקו-2 תיקו-3 תיקו-4
תיקו
תיקו
101 ויכוחים גדולים של היהדות
חיים נבון
ידיעות ספרים תשע”ד

מגב הספר

מה השם של השם? • האם יש מזל לישראל? • מתי יבוא המשיח? • האם אלוהים דואג לבעלי החיים? •
מה יקרה בתחיית המתים? • מי כתב את ספר הזוהר? • איפה אלוהים? • האם לומדי תורה צריכים לשרת בצבא? • האם קיימים שדים? • האם מותר לנשים לתקוע בשופר? • האם כדאי לפקח על המחירים? • באיזה צבע התכלת?

תולדותיה של היהדות רצופות מחלוקות וּויכוחים. תֵיקוּ מביא 101 ויכוחים גדולים ומחלוקות נחרצות של היהדות לדורותיה. בין החולקים: הרמב”ם, רבי עקיבא, ישעיהו ליבוביץ,הגאון מווילנה, רבי נחמן מברסלב, א”ב יהושע, ברוריה, הרב קוק הבעל שם טוב, גרשום שלום, הרב סולובייצ’יק, החזון איש, הרב עובדיה יוסף.
הרב חיים נבון הוא רב קהילה במודיעין, מלמד תורה בישיבות, במדרשות ובמכללות. כתב תשעה ספרים, בהם רב-המכר חוה לא אכלה תפוח- 101 טעויות נפוצות בענייני יהדות.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *