ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

תעלומת העיניים השחורות כחולות

19 בספטמבר 2015 גדי איידלהייט

הסקירה הבאה היא של ישי שסיפר לי על הספר

צבי מגיע מאמריקה לארץ והוא הולך לכמה ימים ראשונים לפנימיה של ילדים שבאו מחו”ל ושם הוא פוגש חבר, מוטי. אחר כך הוא עובר לרמת גן והולך לבית ספר רגיל ויושב ליד ילדה בשם אורית. צבי בהתחלה לא מתחבר לאורית אבל בכל זאת הוא עוזר לה במבחנים ועוזר לה ללמוד. העלילה מתפתחת כאשר נשלח צו גיוס ליוסף, אחיה הגדול של אורית. אבל יוסף בעצם מת בגיל שנתיים לאחר מחלה בבית חולים ורק האמא חושבת שהוא עדיין חי. קבלת הצו גוררת את כולם לחקירת הנושא. חקירה נוספת היא איך לצבי יש עיניים כחולות כאשר להורים שלו יש עיניים שחורות.

עד כאן סיכומו של ישי שנהנה מהספר וגם למד משהו על פרשת ילדי תימן, פרשה שלא תרד מהכותרות במשך שנים. מתאים לילדים ולבני נוער וגם ההורים לא יפסידו אם יקחו את הספר לאחר שהילדים סיימו לקרוא.

הנה כתבת וידאו על הספר

תעלומת העיינים הכחולות שחורות - כריכת הספר

תעלומת העיינים הכחולות שחורות

תעלומת העיניים השחורות כחולות אלכס פז-גולדמן
כנרת זמורה ביתן 2014

מגב הספר

כשצבי מגיע לישראל, לכיתה חדשה, ומגלה שהושיבו אותו ליד אורית, הוא לא מבין למה זה קורה לו. מה לו, תלמיד מצטיין ובן למשפחה אמידה מארצות הברית, ולתלמידה הכי מעצבנת בכיתה, הילדה הקולנית משכונת רמת־עמידר?
אבל הפכים נמשכים לפעמים זה לזה, ועד מהרה צבי מגלה שאורית דומה לו הרבה יותר משחשב. כשפצע נורא מהעבר שב ונפתח, ומאיים לפרק את משפחתה של אורית, צבי ממהר לעזור לחברתו. אליהם מצטרף ידידו הטוב מוטי, ויחד יוצאים השלושה לחשוף את האמת שכולם מנסים להסתיר. הם לא יודעים שבתום ההרפתקה, החיים של שלושתם לא ישובו להיות כפי שהיו.

אלכס פז־גולדמן הוא סופר ואיש הייטק. ילדותו עברה עליו בניסיונות להצטרף לחסמב”ה, אך כאשר חטף זרם מהמערה החשמלית בפעם השלישית, לא נותרה לו ברֵרה והוא ייסד בעצמו חבורה שהיתה כה סודית עד שחבריה לא ידעו על קיומה. מעללי החבורה הם מקור השראה ליצירותיו לנוער.
ספרו המרגל האבוד והשמלה הירוקה זכה לשבחי הביקורת ונבחר למצעד הספרים של משרד החינוך. הספר תעלומת העיניים השחורות־כחולות מתרחש בישראל של שנות השישים, וגורלם של גיבוריו נקשר באירועים היסטוריים שנחקרו ונבדקו, אך במידה רבה נשארו בגדר תעלומה עד היום.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *