ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

תפילין

12 באוקטובר 2019 גדי איידלהייט

הספר החדש של הרב יוסף צבי רימון עוסק בהלכות תפילין, והוא מצטרף לסדרת ספרי ההלכה של הרב. כמו יתר ספרי הסדרה גם ספר זה מוצלח מאוד. בני בן ה-16 עיין מעט בספר, ואמר לי שהוא חשש שזה יהיה ספר “כבד” (הספר אכן כבד, פיזית, 450 עמודים של נייר כרומו משובח), אבל מצא שהספר גם מעניין מאוד, גם מאפשר מבט זריז ומהיר, או להגיע ישר לסיכום ההלכתי, וגם מאפשר לימוד מעמיק ביותר.
אין בעיני הוכחה טובה יותר מכך לאיכותו של הספר, ולמעשה, כך גם כתב הרב רימון במבוא: “הספר דורש לימוד, אולם הוא בנוי כך שיהיה שווה לכל נפש, הן לתלמידי חכמים, הן לבעלי בתים”. ועוד אמר בני שאולי כדאי שתהיה גם גירסה מקוצרת, וגם זה כבר נאמר במבוא, שמתוכננת גירסה נוספת, המותאמת במיוחד לנערים בגיל הבר-מצווה, ואני יכול כבר לומר בוודאות, שהיא תהיה “להיט” רציני.

את התוכן המפורט וכמה דפי דוגמה מהספר תוכלו לראות בהמשך, ושבחים לרב רימון, כבר אמרו גדולים וטובים ממני ולכן אנצל את ההזדמנות לכתוב על נושא הקשור לתפילין שכלל לא מופיע בספר, מאחר והוא לא חלק מהלכות תפילין הסטנדרטיות, אולם ייתכן ובמהדורות הבאות כדאי להתייחס אליו. אני נחשפתי אליו די במקרה דרך חבר שסיפר לי שהוא מניח תפילין מיוחדים לטבעונים. “מה זה?” שאלתי.

נחשפתי לנושא שמעולם לא חשבתי עליו. הנה דוגמה לבעיה שלא הייתה בדורות הקודמים, טבעונים שרוצים להניח תפילין. נכון שלא הורגים חיות בשביל ענייני התפילין והסת”ם, אולם זה שימוש משני בבעלי חיים שנהרגים לצורכי מאכל, דבר שמנוגד לעקרונות של הטבעונים. יש כאלו שלא יוותרו על התפילין, יש כאלו שבגלל זה לא יניחו תפילין, יש כאלו שיקנו תפילין יד שנייה (סוג של ספק ספיקא לקולא) ויש כאלו שיניחו תפילין אבל ידעו שהם מוותרים על עיקרון אחר שלהם. בכל אופן, אלו לא הלכות ישירות הקשורות לתפילין, אולם הן בהחלט סוגיה הלכתית עבור אדם שעקב טבעונות נמנע מלהניח תפילין.

מסתבר שיש כל מיני פתרונות לנושא, שעיקרם הוא שימוש בעור של בהמות שמתו באופן טבעי, כפי שקורה מפעם לפעם ברפתות, ועבור הקלף לתפילין שהוא דק מאוד, בעוברים שהופלו. כנראה חלק מסופרי הסת”ם והרפתנים מודעים לנושא, וכך נוצרת אפשרות שימוש בעור שיהיה מתאים לטבעונים (וישמש גם למזוזות, ואולי אם ההיקף מספיק גדול גם למגילות ואף לספר תורה שלם). אני לא יודע בדיוק איך זה עובד, אני לא יודע אם ככה יכולות להיפתר כל הבעיות, אני לא יודע אם תפילן כאלו זמינות או נחשבות נדירות ואולי יהיו כאלו שגם זה יהיה מספיק טוב עבורם, אבל לפחות יש כיוון כלשהו, לסוגייה שלא הייתה קיימת כלל בעבר, שמציעה אפשרות מסוימת של פתרון.

מאחר והנושא כמעט ולא מוכר מחוץ לקבוצה די קטנה של טבעונים דתיים, ראיתי מן הראוי לת לו במה כאן, ובינתיים, אותו חבר שראה את טיוטת הסקירה הזו, גם שאל: “והיכן אפשר למצוא שופר לטבעונים?” שאלה טובה. האם יש למי מהקוראים תשובה?


Download (PDF, 5.14MB)

תפילין
הלכה ממקורה – מן המקורות ועד להלכה למעשה
הרב יוסף צבי רימון
מגב הספר

מצוות תפילין מסמלת את הקשר הקבוע והמיוחד בינינו ובין הקב”ה, ואנו מקיימים אותה בכל יום. הספר תפילין – הלכה ממקורה מקיף את הלכות תפילין מן המקורות בתורה, במשנה, בגמרא, בראשונים ובאחרונים ועד ההלכה למעשה, תוך פירוט יסודות הדינים וטעמיהם. הספר כתוב בלשון בהירה ומסודרת, ומלווה בתמונות, טבלאות, תרשימים וקיצור ההלכות. פרט לכך, הספר כולל איורים תלת־ממדיים ייחודיים שהוכנו על מנת להבהיר את ההלכות ואת יישומן.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *