ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

כורש הנסיך האחרון

6 באוקטובר 2019 גדי איידלהייט

המלך הפרסי כורש, מוכר לנו בזכות הצהרת כורש, שאיפשרה את שיבת ציון וייסוד בית המקדש השני, וחותמת את ספר דברי הימים. מעבר לזה כמעט ולא ידוע עליו שום דבר, וכך ליונתן ילון (גילוי נאות, חבר שלי), יש קרקע כמעט ריקה, מלבד תיאורים קצרים של היסטוריונים יווניים (במקור כתבתי רומיים, אבל יונתן התעקש שאתקן, כי הוא לא רוצה שהחברים שלו יתגלו כבורים גמורים ועמי ארצות. זה חבר!), שנשזרו בספר, ליצור בה סיפור על ילדותו של הנסיך.

בעקבות נבואה על כך שכורש ירצח את סבו ויקח את השלטון מחליט סבו, מלך מדי הרשע (תסלחו לי שאני לא כותב את השמות המסובכים מדי), לרצוח את הרך הנולד ושולח את שר הצבא לטפל בבעייה בדיסקרטיות הראויה. כצפוי, וכפי שאנו מכירים מסיפורי אדיפוס, שלגיה, או אם תרצו משה רבנו, התינוק ניצל, והנבואה עוד תגשים את עצמה. כך דגם הטרגדיה היוונית הקלאסית וחוסר האפשרות לברוח מהגורל מופיע גם בספר זה.

הצטערתי שאין איזו מפה וגם לוח זמנים מפורט לאירועים שכן ידועים. האם עילם היא מדרום או מצפון לבבל? שאלה טובה, האם הפרסים לא ניצחו את הבבלים (זה מופיע בספר דניאל, אבל כנראה קצת אחרי הספר שלנו)? קצת רקע מופיע בפתיחה, אבל הוא אינו מספק מהבחינה ההיסטורית. אז אחרי שיונתן שמע שחסרה לי מפה, הוא שלח לי בהודעה פרטית איזו מפה, ואמר שלא אעלה אותה כי זה סתם איור לא ממש מדויק אלא רק משהו כללי. אכן לא אטלס כרטא, ולא משהו שהייתי שם בספר אבל מפה חביבה ומועילה מאוד. אה, ועילם בכלל מזרחית לבבל, ולמעשה העיר אנשאן המוזכרת בספר נמצאת בכלל בתחומה (וגם שושן הבירה ממגילת אסתר).

מבחינת העלילה, הספר מתחלק לכורש התינוק והצלתו, לכורש הילד, לכורש שמתוודע לזהותו האמתית, ולכורש המורד במלך (מצטער על הספויילר, אבל בכל מקרה הנבואה אמרה שזה מה שיקרה, וזה גם קרה לפני 2500 שנה אז אם לא ידעתם עד עכשיו, זו אשמתכם ולא אשמתי). הספר קצר ולכן הכל הולך בו מהר, אבל אולי דווקא היה אפשר להאריך בכמה מקומות ולקצר באחרים.

מעבר לתיאורי ההתבגרות, העלילה מנסה לפענח את חוש הצדק של כורש, שלפחות טוען שהוא יהיה מלך אחר מסבו העריץ, אבל לא מפתחת נושא זה בצורה מספיקה, מה גם שכורש עצמו מתואר כמנהל מסע עונשין נגד איזה עם או שבט לאחר שעלה למלוכה, כך שבתור מלך הוא מבין בהחלט שדברים שרואים משם לא רואים מכאן. גם קשריו המוקדמים של כורש עם זרובבל נראים דחוקים מדי אף מעבר לגבול החירות הספרותית, לעומת זאת כמה סצינות נראות כנלקחו הישר מהסט של משחקי הכס. האמת שזה לא מפתיע כי סביר שהזוועות שם מבוססות על זוועות העבר, אך הייתה סצינה זוועתית במיוחד, שאמנם מבוססת על גרסתו של הרודוטוס, שהיה עדיף לעדן.

קראתי את הספר בשקיקה והיה כיף לקרוא אותו. בכלל יונתן הוא איש של כיף. כיף להיות חבר שלו, כיף לפגוש אותו, כיף לשמוע את חידודיו המוזיקליים, ולכן לא פלא שגם ספרו הוא כיפי (כל עוד אין איזו סצינת זוועה). האמת שהצטערתי שהספר נגמר. כורש עלה למלוכה והוא כבר אינו נסיך, אבל אז הספר תם. ואיך כורש מימש את כל תוכניותיו? ומה נשאר מהן בממלכתו ההדוניסטית של אחשוורוש אך כמה דורות לאחר מכן? לא יודע. אולי יונתן מתכנן איזה המשך? בהחלט יהיה לכך מקום, שכן הקורא נשאר מסוקרן ורוצה לדעת עוד על עלילותיו, אפילו הבדיוניות, של כורש.

כורש הנסיך האחרון
יונתן ילון
הוצאה עצמית 2019

מגב הספר

לפני 2,600 שנה הקים כורש הגדול את האימפריה האדירה ביותר שנראתה עד אז והעניק ליהודים את הצהרת כורש.
אך מיהו כורש האיש? נסיך מקולל, שמיום היוולדו ריחפה מעליו נבואה מסכנת חיים; נער בעל יכולות יוצאות דופן ואומץ לב בלתי נתפס; וגבר הנחוש להילחם בעבור הצדק בכל מחיר, גם נגד הצבא החזק בעולם.
כורש הנסיך האחרון הוא רומן בדיוני המבוסס על אירועים אמיתיים, אשר שופך אור על אחד המנהיגים החשובים והחידתיים ביותר בהיסטוריה – והראשון שקידם זכויות אדם, שוויון וחופש דת. תמצאו בו קרבות מסעירים, דילמות מוסריות ודמויות בלתי נשכחות.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *