ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מבצע טורונטו – שליחות חשאית

12 בפברואר 2018 גדי איידלהייט

ספר חדש בסדרת האהובה “שליחות חשאית” נחת אצלי ביום חמישי בערב ומיד עבר לראש רשימת הקריאה. כן, למרות שהסדרה מיועדת לילדים ונוער, גם אני עוקב באדיקות אחר עלילותיהם של נועם, גיא ורועי, שלושת הילדים שגויסו למבצעים מסוכנים במוסד. אם בטעות אינכם מכירים את הסדרה ורוצים קצת רקע אתם מוזמנים לעיין בסקירות הקודמות: מבצע מנהטן, מבצע ברלין, מבצע קהיר. וכמובן להתחיל את הקריאה בספרים אלו. אם אתם מכירים את הסדרה בטח חיכיתם (או הילדים שלכם) להמשך.

הספר מתחיל במבצע פשוט בישראל, מעין חימום, אבל מהר מאד עובר לדבר האמתי. ריבקי ומוישי, שני ילדים חרדים קטנים נעלמו. לא מוצאים אותם בשום מקום והארץ כמרקחה. אנחנו יודעים שהעלילה בטורונטו ואכן גיא נוסע לשם עם משפחתו לחופשת הפסח. לא יהיה זה ספויילר גדול לגלות שגיא מגלה משהו וכך, כל החבורה מוצאת את עצמה בעיר הקנדית (שאינה עיר הבירה של קנדה, כפי שדנה טורחת להדגיש בקצת אובר דידקטיות).

אגב דידקטיות, אין קורא מבוגר שלא ייזכר בסיפורו של יוסלה שוחמכר הילד שנחטף על ידי סבו לארה”ב, אבל לטובת הילדים שאינם מכירים את הסיפור, גם הוא מובא בספר. מסתבר שהילדים נחטפו לכת, ואכן הייתה קיימת כת חרדית בקנדה “לב טהור” (לא ממש טהור, אבל זה עניין לפוסט אחר), אולם הכת בספר שונה ממנה. שלושת הילדים יצטרכו לחלץ את ריבקי ומוישי מהכת. למה לא להתקשר למשטרה המקומית שתעשה את העבודה? אכן שאלה טובה וגם בספר עוסקים בזה, אבל לדעתי בז’אנר הזה לא צריכים אפילו לשאול כאלו שאלות.

נראה שהפעם דנה אלעזר-הלוי, בחרה עלילה שונה. לא עוד מצילים את העולם מפני טרוריסטים מסוכנים, אלא עלילה עם פחות היבטים של ביטחון לאומי, ויותר אפשרויות להיבטים אחרים, וכפי שציינתי היבטים דידקטיים. וזה לדעתי חשוב, כי באמת לא כל אחד מאיתנו יהיה זה שמציל את העולם, אבל גם להציל שני ילדים, או אדם אחד, או אפילו את עצמכם זה חשוב, והסיטואציות המתוארות בספר, קורות.

תיאור הכת אמנם דמיוני, אבל כשהילדים שלי שאלו אותי מאיפה דנה המציאה כאלו דברים הייתי צריך לספר להם שלמרבה הצער דברים מוזרים יותר קורים (כדוגמה ובתזמון מושלם, הסדרה “הרמון” עלתה לשידור בשבוע שעבר, ראו טורה המצוין של אמילי עמרוסי בנושא). ולא רק שדברים כאלו קורים, דברים כאלו יכולים לקרות כמעט לכל אחד. אין מי שמחוסן, ואין אפשרות להגיד לי זה לא יקרה. וכל זה מופיע בספר ונקווה שבכך תהיה תרומה להגברת הזהירות בקרב ילדי ישראל. כמו כן הודגש שלא כל המהגרים הם פושעים, אמנם בהקשר קנדי, אבל אי אפשר להתעלם מהמצב בארץ, וכן נעשה ניסיון להצצה אל העולם החרדי.

מעבר לכך העלילה מדגישה שוב את חשיבות פעולת הצוות. המבצע הראשון מצליח בזכות עבודת צוות ובזכות תיאום מלא. במהלך המבצע בטורונטו מתגלים סדקים בעבודת הצוות והם אלו היכולים לסכן את כל המשימה וכך הספר הזה מהווה מעין הפוגה. משימה בעלת אופי שונה מאד, התייחסות נרחבת לדינמיקה הפנימית בין הילדים (שהתחילה כבר בקהיר), ורמיזות חברתית. לא ברור מה מכל אלו יעבור לילדים עצמם, שכן סגנון הכתיבה הסוחף, פרקים קצרים כשכל פרק מסופר על ידי דמות אחרת ותמיד נגמר באיזה מתח נמשך גם כאן ואמנם רק רציתי לקרוא מעט לראות איך הספר מתחיל אבל בסופו של דבר, לתימהונם של הילדים, סיימתי את הספר באותו ערב. איך אומרים, כשנהנים, לא שמים לה שהזמן עובר.

דבר יחיד שהיה חסר לי בספר לעומת הספרים הקודמים הוא יותר שימוש בטורונטו. אמנם מפלי הניאגרה מופיעים בעלילה וגם מוזכרים הקניונים התת-קרקעיים המאפשרים שיגרה בימי החורף, אבל לעומת הכרכים הקודמים בהם העיר מתוארת יותר, היבט זה מעט חסר הפעם.

הסדרה קונה לה מעריצים רבים, ובצדק, ונראה שכבר הפכה למעין תופעת “קאלט”, למרות שבספר שמדבר על כת, אני לא בטוח שזו המילה הכי מתאימה. לא נשאר לנו אלא לאחל לדנה המשך הצלחה, ולנצל את שבוע פתיחת שלב שמינית גמר הצ’מפיונס לאיחולי הצלחה גם לבאיירן (הגרלה יחסית קלה מול בשיקטש, אבל אחר כך יהיה קשה), ולמאנשאפט לקראת משחקי רוסיה.

ואחרי כל זה, נחכה בסבלנות ובצפיה לספר הבא, היעד כבר ידוע: קוֹנְנִיצִ’יוואַה טוקיו!

 

כריכת הספר מבצע טורונטו

מבצע טורונטו

שליחות חשאית – מבצע טורונטודנה אלעזר הלוי
אחוזת בית 2017

מגב הספר

גיא, רועי ונועם – שני נערים ונערה שפועלים בשירות המוסד – יוצאים למבצע חשאי קטן אך חשוב בישראל. בינתיים כל המדינה מדברת על מוישיוריבקי קליין, אח ואחות בני חמש ושש שנעלמו מביתם שבירושלים בתחילת חופשת הפסח.

גיא מדוכא מהפרידה מנועם, ובלי חשק רב נוסע עם הוריו לביקור משפחתי בטורונטו, העיר הגדולה בקנדה. שם, בנסיבות מפתיעות הוא נתקל במידע שיכול להוביל למציאתם של ריבקי ומוישי הקטנים. מתברר שהאח והאחות נחטפו לכת מסתורית, וכדי לשחרר אותם – גיא, נועם ורועי יצטרכו לחדור אל שורות הכת.

המשימה הפעם קשה מהרגיל, כי בין חברי הצוות מתחילים להיפער סדקים: גיא ונועם כמעט לא מחליפים מילה, ונדמה שרועי מתחיל לשנות את אופיו. איך יצליחו השלושה להתמודד כך עם המנהיג המטורף והמסוכן של הכת?

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *