ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

אמא קסומה וקוסמי טבעת האש

4 ביוני 2018 גדי איידלהייט

אחת הסדרות שהילדים אוהבים היא סדרת אמא קסומה, סדרת הפנטזיה של אתי אלבוים שכבר הגיעה לספר החמישי. העקרון בסדרה פשוט. נעמה ארז, אמא די רגילה עם שלושה ילדים רגילים: התאומים רון ונטע-לי בני העשרה וגילי הצעירה יותר, מגלה יום אחד שהיא הגיעה לעולם הקוסמים. שם מוטלות עליה משימות, לרוב כאלו הקשורות לשיפור תפקודה כאמא והקשר שלה עם הילדים והיא חוזרת לעולם בתור ילדה, בת גילם של נטע לי ורון ומתחברת לעולמם תוך כדי שהיא מחליפה זהויות בין רותי ונעמה. להשלמת המשימות מוקצה חודש, במהלכו לרוב צריך בנוסף גם להציל את העולם. בסופו של החודש, על נעמה לעמוד למעין משפט בארץ הקוסמים (בספר הראשון המשפט היה נחוץ, אבל עכשיו כשהקוסמים הם אלו שצריכים את נעמה, קצת מוזר שעוד יש להם מבחנים ומשפט, אבל עם קוסמים לא מתווכחים) בו יוחלט אם היא תשכח את הכול ותחזור להיות אמא רגילה, עד הפעם הבאה, או שלא תוכל לחזור.

והפעם הבאה הגיעה. הקוסמים באים לנעמה ומבשרים לה,  כרגיל, כי אסון גדול עומד לבוא, אישמדון הנורא מתכנן מזימות, גייס שותפים, והעולם אולי יושמד. נו, איזו ברירה יש לנעמה והיא חוזרת שוב להיות אמא קסומה/רותי.

הספר , כמו כל קודמיו לסדרה, מתחלק שווה בשווה. בכל פרק גם מקדמים את עלילת הפנטזיה, אבל לא נתרכז בכך מאחר והיא מיועד יותר לילדים וסקירה זו מיועדת להורים של אותם ילדים, אלא במה שבעיני חשוב יותר. נעמה מגלה מה מציק לילדים שלה, ואיך הם רואים דברים מנקודת המבט שלהם. נעמה , כמו כל הורה, תהיה מופתעת מאוד וגם תבין דברים שהיא יכולה לשפר בהתנהגות שלה, והפעם מדובר על ביטחון עצמי, ועל האמונה ביכולת לעשות. לכולם יש קשיים. בבית הספר יש הרבה גניבות, והחשד נופל דווקא על רון, שמצידו מנסה להתקבל לנבחרת הכדורסל ולא מאמין שהוא מסוגל. נטע-לי רוצה להיבחר לוועד הכיתה, אבל דווקא הילדות המקובלות מסתייגות פתאום ממנה, ואפילו הקימו קבוצת ווטצאפ בלעדיה. גילי בכיתה ב’ מתקשה לכתוב בצורה יפה, וגם על נעמה עובר משבר שהיא צריכה להתמודד ממנו. קסמים יכולים לעזור, אבל המציאות קסומה פחות, ונעמה מגלה גם שיטות אחרות.

אני קורא את הספר כמבוגר, אבל כנראה גם הילדים יתפלאו לגלות שלהורים כנראה יותר איכפת מהם ממה שהם חושבים, שהם דואגים להם וחושבים על טובתם ושהמשפחה היא אכן מרכז הכוח והחיזוק של כל אדם, בכל גיל, והספר יראה לילדים המתבגרים גם את הצד של ההורים.

למישהו אחד אין כמעט בעיות בספר, וזה גדי, בעלה של נעמה. גם שמי גדי ובספר זה צירוף מקרים שיכול להיות רק בסדרת פנטזיה, מתברר שבדיוק כמוני, גדי  חובב אסטרונומיה(!!), ונעמה רוכשת לו טלסקופ משוכלל ליום הולדתו, והקוסמים אפילו מכניסים בו איזה קסם חביב. גדי מבסוט עד הגג (גם אני וגם גדי בספר), שם מוצב הטלסקופ אחר כבוד במה שמכונה ואפילו בכתב מודגש “פינת האסטרונומיה של גדי” (ממש הרגשתי שאני עומד שם)  ואפילו מרצה על הנושא ביום חוויתי בבית הספר ובכלל מקבל אומץ להמשיך ולפתח את העיסוק שלו בנושא. קדימה גדי! בהמשך הספר מתברר אפילו שלאסטרונומיה יש תפקיד חושב בעולם הקוסמים, ומי יודע אולי אתי אלבוים עוד תעשה לנו הפתעות נוספות בספרים הבאים?

עם אסטרונומיה  (רצוי) אך אפילו בלעדיה, סדרת אמא קסומה, היא סדרה מצוינת לילדים בכיתות ד’ ומעלה.

 

כריכת הספר אמא קסומה 5

אמא קסומה 5

אמא קסומה וקסומי טבעת האש

אתי אלבוים
ידיעות ספרים 2018

מגב הספר

תארו לעצמכם שיום אחד קוסמים מעולם אחר הופכים את אמא שלכם לילדה בגילכם, היא מגלה שיש לה כוחות קסם ולוקחת אתכם להרפתקאות בעולמות אחרים…

זה מה שקרה לנטע-לי ורון, תאומים בני שתים-עשרה וחצי, שלא העלו בדעתם כי רותי, ילדה בת גילם שמופיעה בחייהם, היא בעצם אמא שלהם, נעמה, שהפכה למשך חודש ל”אמא קסומה”.

לאחר ארבע הרפתקאות בעולמות הקסומים נעמה מתבקשת לעבור עם משלחת קוסמים לעולם מִכְסף-לב במטרה להזהירם מפני הפלישה הגדולה של הקוסם רב-הכוח אישמָדוֹן. לשם כך היא הופכת בפעם החמישית ל”אמא קסומה”. היא חוזרת לספסל הלימודים ומנסה גם למלא את המשימות שנתנו לה הקוסמים, גם לזכור להכין שיעורי בית ותוך כדי כך גם להציל את העולם. האם תצליח המשלחת למנוע את הפלישה הגדולה? האם נעמה תספיק לסיים את המשימות שלה והאם הפעם יגלו ילדיה שחברתם רותי היא בעצם אמא שלהם?

אמא קסומה וקוסמי טבעת האש הוא הספר החמישי בסדרה המצליחה “אמא קסומה”, סדרה על קוסמים, על בני אדם ועל הקסם הגדול מכול בחיינו – האהבה והקשר שבין הורים וילדים.

אתי אלבוים היא סופרת, מחזאית, עיתונאית ומנחת סדנאות כתיבה. בין ספריה: סדרת “אמא קסומה”, סדרת “תעתועים” וספר העדות “נערה באושוויץ” שכתבה יחד עם אמה, כולם בהוצאת “ידיעות ספרים” וכולם נבחרו בשנים האחרונות להשתתף במצעד הספרים של משרד החינוך.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *