ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

אמנות כפרשנות – ויקרא במדבר דברים

26 בפברואר 2020 גדי איידלהייט

הכרך השני בספר אמנות כפרשנות מאת יעל מאלי, ממשיך את קודמו ועוסק בחומשים ויקרא, במדבר ודברים ובכך מסיים את פרשיות השבוע. גונב לאוזני שמתוכנן כבר ספר נוסף בסדרה לחגים ומועדים. מאלי מרצה רבות על אומנות, ואנו מנהלים מפעם לפעם התכתבויות על ביקורינו במוזיאונים השונים ברחבי העולם, היצירות והתערוכות המעניינות שיש שם.

חלקו של הספר מבוסס על טורים שנכתבו בעיתון מקור ראשון, ותוספות לפרשות שעבורן לא נכתב טור כאשר כל פרק מביא רעיון ועניין אחד מפרשת השבוע ויצירות אומנות העוסקות בו, תוך ניסיון לראות כיצד התמונה עצמה מתכתבת עם הנושא ומוסיפה פרשנות עליו.

טווח היצירות רחב, ממשקוף בית כנסת בגולן וציורי דורא אירופוס ועד יצירות משנת 2017, של אמנים מוכרים ועלומי שם כמעט לחלוטין, ושל אומנים ישראליים וזרים. חלק מהיצירות הן אכן יצירות המתארות סצינה תנ”כית בצורה מפורשת, כדוגמת ציוריו המפורסמים של רמברנדט: משה ולוחות הברית או בלעם והאתון ובהם אפשר להתייחס לכוונתו המקורית של האמן לפי השקפת עולמו (ודתו) והבאתה לידי ביטוי ביצירה. זו פרשנות מסדר ראשון שמאלי עושה ליצירות.

משה והלוחות – רמברנדט – 1659 – גמלדהגלארי ברלין

היצירה “משה והלוחות” עומדת במרכז הדיון לפרשת ואתחנן ביחד עם יצירה נוספת (שחלקה מופיע על כריכת הספר), ודנה ביצירתו של רמברנדט, בשוני בין הצגתו את משה והלוחות לעומת אומנים קודמים לו, בשימוש שהוא עושה באותיות עבריות, כפי שעשה בעוד יצירות, בקשריו עם רב קהילת אמסטרדם, מנשה בן ישראל, מגולי פורטוגל ומי שסלל את הדרך לחזרתם של יהודים לאנגליה, לאחר שגורשו משם מאות שנים קודם תקופתו. דיון נרחב נערך בשאלה מה בכלל הסצנה המתוארת, האם משה לפני שבירת הלוחות, או אולי משה עם הלוחות השניים. אין דרך לדעת אבל אפשר לחפש רמזים וכיוונים שונים בתמונה עצמה.

יצירות אחרות המובאות בספר לא נוצרו עם זיקה כלשהי לתנ”ך, ואת הקישור האסוציאטיבי עושה מאלי בעצמה בכוח דמיונה ופרשנותה שלה. זו כבר פרשות מסדר שני, שבו מעבר לפרשנות האומנתית על מאלי להסביר כיצד ומדוע תמונה זו קשורה לנושא הנבחר. נביא כדוגמה את היצירה “אישה זקנה מברכת” של ניקולאס מאס המובאת לפרשת ויקרא. מאלי טוענת כי היצירה אינה רק סצנה ביתית שגרתית אלא המתח בין האישה המתפללת בעיניים עצומות לבין החתול הזומם לאכול את הדג יהפכו את השקט בהווה למהומה בעתיד הקרוב מאד, וממשילה מצבים אלו של שקט ומהומה למצבי תודעה בנפש האדם.

"אישה זקנה מברכת" של ניקולאס מאס (1656 רייקסמוזיאום)
“אישה זקנה מברכת” של ניקולאס מאס (1656 רייקסמוזיאום)

החיבור בין אומנות לפרשת השבוע יכול להיראות לא טבעי לאדם דתי. ייתכן שזה נובע מהאיסור לעשות “פסל ותמונה”, ייתכן שדווקא הנצרות שהשתמשה כל כך באומנות לליווי הטקסטים, כפי שיש בחלונות של כנסיות רבות, בבחינת תנ”ך להמונים שאינם יודעים לקרוא ולפחות שיראו את התמונות בטרם הדפוס היה זמין, הוסיפה לרתיעה זו. בעיני מאלי (וגם בעיני. באתר פרשת השבוע אני מרבה להביא תמונות אומנות על הפרשות), החיבור הוא טבעי ומתבקש והוא מבוצע בצורה נאה, כאשר כמובן אפשר לקחת כל פרשנות לכמה מקומות. אומנות בסופו של דבר היא עניין של הקשר, והצופה והקורא יכול ומוזמן לעשות קישורים חדשים, בין היצירות עצמן, ובין פרשות שהן מתאימות להן. הספר מושקע מאד, בפורמט גדול ונייר משובח והדפסה איכותית הנדרשת לתמונות אומנות. אישית הייתי מעדיף, שבכיתוב לכל תמונה, יופיע מיקום היצירה, ולא רק בצורה מרוכזת בסוף הספר. חובבי אומנות יהנו מאד מהספר ומהפרשנות המוצעת בו וגם כלים לנתח יצירות אומנות בעצמם. גם חובבי פרשנות ולימוד תנ”ך, ישמחו לגלות מרחב פרשני חדש ולפעמים גם מפתיע השופך אור נוסף על הפרשה.

אמנות כפרשנות – פרשת השבוע בראי האומנות (ויקרא במדבר דברים)
יעל מאלי
ידיעות ספרים 2020

מגב הספר
ספריה של יעל מאלי מכילים ידע מקצועי רב, המוגש באופן שווה לכל נפש. ההיבטים האיקונוגרפיים מבוארים בטוב טעם ודעת. הפסוקים המקראיים ומסורות חז”ל משולבים ומוארים על ידי השילוב בין התמונות לבין המקורות. הרגישות המיוחדת לפרטים הקטנים מתגלה כחשובה בהטמעת הבנת המסר הפנימי של היצירות. זהו ספר שמעשיר את הקורא הממוצע ואף את המומחה לתולדות האמנות.
הרב פרופ’ דניאל שפרבר, חתן פרס ישראל תשנ”ב

מה מבטאת, בשפת האמנות, שורת דמויות יושבות שבמרכזן דמות עומדת? כיצד מצליחה תמונה של כיעור אנושי להביע כל כך הרבה יופי וחמלה? ומתי הופכת התבוננות בציור להתבוננות פנימה, אל תוך הנפש ואל עומקה של תורה? סדרת “אמנות כפרשנות” של יעל מאלי משיבה על שאלות שאף לא ידענו לשאול, ומגלה בפרשות השבוע פנים חדשות לגמרי.
אמונה אֵלון, סופרת

אמנות כפרשנות על החומשים ויקרא במדבר דברים הוא השני בסדרת ספרים שתעיין בפרשות השבוע ובמועדי ישראל בראי האמנות.

יעל מאלי מרצה וכותבת על אמנות ויהדות, מנחת מורים ומדריכת סיורי ‘אמנוּתרבוּת’ בחו”ל. מאמריה מתפרסמים בכתבי־עת מחקריים – וכן בבמות הפונות לציבור המתעניינים הרחב כגון מוסף ‘שבת’ של ‘מקור ראשון’ והבלוג שלה ‘אמנות כפרשנות’.

One Comment

  • יעל מאלי 27 בפברואר 2020 at 20:08

    תודה גדי על הסקירה המאלפת ועל הפירגון, יעל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *