ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הסוד טמון באנשים

1 באוגוסט 2014 גדי איידלהייט

לא הכרתי את השם מורטון מנדל ולמרות פעילותו העניפה בארץ, נראה לי שהוא לא דמות פחות ידועה בציבור הישראלי. בספרו הסוד טמון באנשים, מנסה מנדל לסכם עשרות שנות נסיון (מנדל בן למעלה מתשעים!) בעסקים עם תובנות על ניהול ומנהיגות. מורטון מנדל שחי בצעירותו בעוני החל את עסקיו בגיל העשרה במכירת ברגים אומים וחלקי מכוניות בסנטים, יסד חברות משגשגות וצבר ביחד עם אחיו הון רב. החלום האמריקאי בהתגלמותו.

“אלו העקרונות שלי, ואם הם לא מוצאים חן בעיניך יש לי גם אחרים…” ככה אומר גראוצ’ו מארקס הבדחן הידוע. כנראה שמורטון מנדל לא ראה את הסרט, אולי מחוסר זמן, מאחר והוא מדגיש עד כמה חשוב לשמור על העקרונות. כך בפרק המתאר כיצד לא הסכים להשקיע מכספו אצל בארני מיידוף, למרות ששוכנע והוקסם ממנו. אצל מיידוף לא הייתה שום שקיפות, והשקיפות הייתה עיקרון ברזל של מורטון מנדל.

עיקרון נוסף, היה לקבל את כל ההחלטות בחברה המשפחתית (מורטון ושני אחיו) במשותף. לכל אחד הייתה זכות וטו. כולם חייבים להסכים. ייתכן וכך לא התקבלו כמה החלטות טובות, אולם הלכידות המשפחתית, שבאה לרוב על חשבון היחסים בין בני המשפחה, נשמרה.

ומכל אלו העקרון החשוב ביותר של מורטון מנדל מתמצת במילים: “בחר את האנשים הטובים ביותר שיעבדו איתך”. על כך כמעסיק הוא לא מוכן להתפשר. הוא יחכה שנים למועמד המתאים, וגם אם ימצא מועמד שנראה לו, יגייס אותו, אפילו שאין לו תפקיד מוגדר. אם אתם מתלוננים על תהליך קבלה לעבודה שכולל כמה שיחות טלפון, שלושה ראיונות ומבחנים, דעו שאצל מנדל, התהליך ארוך יותר. אולם בעוד כללים אלו מתאימים למנהלים בכירים, הרי שמספיק כללים בספר יכולים להתאים לכל אדם. אמנם כללים אלו מופיעים לרוב במסמכי הצהרת כוונת של חברות, אבל לפחות אצל מורטון מנדל הם באמת התקיימו ולא היו רשומים רק על נייר יפה. הנה כמה מהם

  1. עליך להתייחס לכל אדם כאל פרט ולהקפיד על כבודו ועל מעמדו. לעולם אל תמתח ביקרות על אדם בפני אחרים.
  2. ציין את ההישג של אדם כשמגיע לו. כשהדבר ראוי, עשה זאת גם בכתב. אל תנסה לנכס את ההישג לעצמך, גם אם הוא שלך. אין גבול למה שנוכל לעשות כקבוצה אם לא יהיה איכפת לנו למי ניתנת ההכרה.
  3. אם משהו משתבש, אל תנסה לגלות מי אשם בכך. במקום זאת, אתר את מקור הבעיה, במטרה לנסות לתקן את הסיבה הבסיסית לה. תליית האשם באדם אינה מסייעת ממש בפתרון הבעיה, והיא עלולה ליצור ביעות גדולות יותר.
  4. הפגן מנהיגות בכך שתנמק פעולות ספציפיות, תסבר מדיניות ונהלים ותפרש אותם. לעולם אל תצהיר הצהרות כמו “זה מה שהבוס רוצה”.
  5. לכל אדם יש אגו. טפל בו בעדינות.

רוצים הוכחה שמנדל דבק בעקרונותיו? תמצאו אותה על כריכת הספר. כאנשים רבים נעזר מנדל בעיתונאי כסופר צללים לכתוב את סיפורו, אבל שלא כנהוג, עובדה זו לא מוחבאת ומוסתרת אלא מופיעה בבירור על הכריכה. חלק נרחב מהספר מתאר את פעילותו הפילנתרופית של מנדל, הן בארצות הברית והן בישראל, בהם הקמות מכון מנדל למנהיגות והשקעות במפעל פניציה ירוחם. רעיונותיו ועקרונותיו של מנדל יכולים להוות השראה לכל אדם, לא רק למנהלים.

הסוד טמון באנשים - כריכה

הסוד טמון באנשים

הסוד טמון באנשים – על ניהול ומנהיגות
מורטון מנדל עם ג’ון א. ברן
מאנגלית אבי כצמן

פרק ראשון מהספר מאתר המחבר

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *