ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

יחידה 669

4 בדצמבר 2014 גדי איידלהייט

היום כולם מכירים את יחידה 669 – יחידת החילוץ של חיל האוויר שמשמשת לא אחת במשימות אזרחיות של חילוץ והצלה. רבים חייבים לה את חייהם. היום הצורך ביחידה כזו נראה מובן מאליו אבל לא תמיד היה כך. בספרו החדש שמכונה כמתבקש “669” מביא איתי אילנאי את סיפורה של היחידה מאז הקמתה ועד ימינו.

איתי מכיר היטב את היחידה, אביו היה בין מקימיה ומפקדה השלישי. היחידה הוקמה בשנות השבעים, כלקח מפעולת חילוץ של הטייס נעם ארנון (וייס) שנטש את מטוס הפאנטום שלו מעל הים לאחר תאונת אימונים. כשלון זה היה הסמן הראשון לנחיצות של יחידה מיוחדת שתטפל בחילוץ ובמילוט. מלחמת יום הכיפורים רק הדגישה את הצורך וכך קמה היחידה.

היחידה עברה הרבה במהלך השנים, בתחילה היא נבנתה ככבבואה של 12 הנועזים או כפי שכותב אילנאי: “חבורה של פרועי שיער אוכלי נחשים, שהשיגה את חבלי הסנפלינג שלה בגנבה. קמינסיקים שמזנקים לאחור על חבל אחד ויהיה מה שיהיה”. כיום זוהי אחת היחידות המובחרות ביותר של צה”ל. בתחילתה התקשו מפקדיה לגייס אליה אנשים, והיום נדרש גיבוש קשה וקורס הכנה של שנתיים כדי לענוד את סמל היחידה – החתול השחור.

הספר מתרכז בעיקר בשנות השבעים, בתהליך הקמתה ובנייתה של היחידה מאפס, באפיון הצרכים המיוחדים שלה השונים במהותם מיחידות דומות בעולם, בחיבור של כוחות חילוץ ורפואה ובדרישה הבולטת של מפקדי היחידה להיות קודם כל יחידה קרבית ולוחמת. את מספרה קיבלה היחידה רק בגלל הדמיון למספר היחידה של סיירת מטכ”ל (269) ומתוך ניסיון למשוך הרפתקנים אליה. וסיפורים לא חסרים.

רק לפני ימים ספורים שמענו על עוד מבצע חילוץ של מטיילים שנתקעו במדבר. לעיתים נדמה לנו תמיד כי אלו צעירים, שובבים, חסרי אחריות אולם הספר חושף ששיאן החילוצים, שהזניק את היחידה שלוש פעמים (!) הוא דווקא פרופסור, ולא סתם פרופסור אלא פרופסור ששינסקי שנתקע בנחל חצצון ביחד עם … פרופסור ישראל אומן, חתן פרס נובל! לא בדיוק הדימוי של מטיילים חסרי אחריות, אבל אולי של פרופסורים מפוזרים.

בספר עוד אנקדוטות מענינות: איך נראו מבחני הקבלה הראשונים ליחידה (רמז: מאד שונים מהיום), איזה חפ”ש התווכח עם משה וחצי על גג בניין בוער ומה היו מילותיו הראשונות של המחולץ הראשון של היחידה (תשובה: אני לא מתכוון לשלם על זה, מצידי תשאירו אותי פה). האנקדוטות אינן העיקר אך הן מעבירות היטב את רוח היחידה באותם ימים.

מהזמן האחרון מובאים רק מעט סיפורים, ביניהם פעולות החילוץ לאחר אסון השייטת בשנת 1998, החילוץ מגג הארובה בתחנת הכח באשקלון, וחילוץ גופתה של קרן טנדלר במלחמת לבנון השנייה.

הספר יעניין את כל חובבי ההיסטוריה הצבאית וספרי הצבא ובוודאי יהפוך לספר חובה אצל צעירים השואפים להתגייס ליחידה זו.

669 - כריכת הספר

669

669 – סיפורה של יחידה מיוחדת
איתי אילנאי
כנרת זמורה ביתן – 2014

מגב הספר
ביוני 1972‭ ‬נפצע‭ ‬סגן‭ ‬נעם‭ ‬ארנון‭ ‬בעת‭ ‬שנטש‭ ‬את‭ ‬מטוס‭ ‬הפנטום‭ ‬שלו‭ ‬מעל‭ ‬הים‭ ‬התיכון. ‬ כוחות‭ ‬ההצלה‭ ‬שהוזנקו‭ ‬לעברו‭ ‬מצאו‭ ‬את‭ ‬ארנון‭ ‬בחיים‭, ‬אך‭ ‬נכשלו‭ ‬בניסיונם‭ ‬לחלץ‭ ‬אותו. ‬גופתו‭ ‬שקעה‭ ‬במצולות‭ ‬ולא‭ ‬נמצאה‭ ‬מעולם‭.

מותו‭ ‬של‭ ‬ארנון‭ ‬ולקחי‭ ‬מלחמת‭ ‬יום‭ ‬הכיפורים, ‬שפרצה‭ ‬זמן‭ ‬קצר‭ ‬לאחר‭ ‬מכן, ‬הובילו‭ ‬את‭ ‬חיל‭ ‬האוויר‭ ‬הישראלי‭ ‬למסקנה‭ ‬שעליו‭ ‬לייסד‭ ‬גוף‭ ‬מקצועי‭ ‬שתפקידו‭ ‬השבת‭ ‬טייסים‭ ‬נוטשים‭ ‬לבסיסם. ‬באפריל‭ ‬1974, ‬מתוך‭ ‬שני‭ ‬צריפים‭ ‬קטנים‭ ‬בבסיס‭ ‬תל‭ ‬נוף, ‬קמה‭ ‬יחידת‭ ‬החילוץ‭669 .
‭ ‬
בתחילת‭ ‬דרכה‭ ‬היתה‭ ‬669 עוף‭ ‬מוזר‭ ‬שחייליה‭ ‬זכו‭ ‬לכינוי‭ “פרטיזנים”,‬ ובצדק. ‬ הם‭ ‬היו‭ ‬צעירים‭ ‬פרועי‭ ‬שיער‭ ‬שמצאו‭ ‬מפלט‭ ‬בנחלים‭ ‬של‭ ‬חצי‭ ‬האי‭ ‬סיני‭ ‬ובמעיינות‭ ‬הגליל. ‬הם‭ ‬צדו‭ ‬חמורים‭ ‬ונחשים, ‬בישלו‭ ‬ואכלו‭ ‬אותם, ‬ואז‭ ‬רצו‭ ‬לספר‭ ‬על‭ ‬כך‭ ‬לפקידת‭ ‬המבצעים‭.‬
אבל‭ ‬דווקא‭ ‬מתוך‭ ‬המרחב‭ ‬הפרוע‭ ‬הזה‭ ‬צמחה‭ ‬לה‭ ‬יחידה‭ ‬מיוחדת‭ ‬במינה, ‬שמשמשת‭ ‬היום‭ ‬כיחידת‭ ‬החילוץ‭ ‬הלאומית‭ ‬של‭ ‬מדינת‭ ‬ישראל‭.‬

בארבעים‭ ‬שנותיה‭ ‬השתתפה 669 ‬באין-ספור‭ ‬מבצעי‭ ‬הצלה, ‬מאיתור‭ ‬מטיילים‭ ‬אבודים‭ ‬במדבר‭ ‬יהודה‭ ‬ועד‭ ‬לחילוץ‭ ‬הנועז‭ ‬באסון‭ ‬השייטת. ‬הספר‭ ‬חושף‭ ‬לראשונה‭ ‬כמה‭ ‬מהמבצעים‭ ‬הללו, ‬המובאים‭ ‬מפי‭ ‬אלו‭ ‬שהשתתפו‭ ‬בהם, ‬אך‭ ‬בעיקר‭ ‬הוא‭ ‬מגולל‭ ‬את‭ ‬סיפור‭ ‬לידתה‭ ‬והתבגרותה‭ ‬המופלא‭ ‬של‭ ‬יחידת‭ ‬החילוץ‭ ‬של‭ ‬חיל‭ ‬האוויר‭.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *