ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ילדת- כוכבים

30 ביולי 2014 הדר

קראתי את הספר “ילדת כוכבים” בפעם ראשונה לפני יותר משנה, הגעתי אליו דרך הנוהל שלי של לחפש את הספרים בעלי שמות מוזרים וכריכה משונה (אלו בדרך כלל הספרים הכי טובים). ואז ראיתי את “ילדת כוכבים” ומיד לקחתי וקראתי.. הספר מספר על ילדת-כוכבים (כן כן זה השם שלה) שמגיעה לבית ספר חדש – התיכון האזורי מיקה, שם, התלמידים האחרים בהתחלה לא מאמינים שבאמת ילדת כוכבים קיימת, – היא שרה עם יוקלילי (סוג של גיטרה) למי שיש יום הולדת, מתלבשת עם שמלות ותלבושות שונות ומשונות, מקשטת את השולחן שלה כל בוקר ואפילו יש לה עכברוש מחמד בשם קינמון!

“..קווין צדק. לא היה מתקבל על הדעת שילדת-כוכבים תחזיק מעמד בינינו – או לפחות שתחזיק מעמד בלי להשתנות. אבל היה גם ברור שהילרי קימבל צדקה לפחות בדבר אחד: הילדה הזאת שקראה לעצמה ילדת-כוכבית אולי לא היתה חלק ממזימה של ההנהלה להרים את המורל בבית הספר, אבל בכל מקרה, היא לא היתה אמיתית.
לא ייתכן שהיא היתה אמיתית.
בתחילת ספטמבר היא הופיעה כה פעמים בבית הספר בתלבושות בלתי מתקבלות על הדעת. שמלה מתנפנפת משנות העשרים, בגדי עור אינדיאניים, קימונו. יום אחד היא לבשה חצאית ג’ינס מיני עם גרבונים ירוקים, ולאורך רגלה זחלה תהלוכה של סיכות מצופות אמייל בצורת פרות משה רבנו ופרפרים. בשבילה תלבושת “נורמלית” הייתה שמלה מיושנת ארוכה שנגררת על הרצפה. פעם בכמה ימים היא היתה שרה למישהו “היום יום הולדת” בחדר האוכל. שמחתי שיום ההולדת שלי הוא בקיץ.
היא היתה אומרת שלום לכל מי שראתה במסדרונות, גם אם לא הכירה אותו. החבר’ה מי”ב לא האמינו שזה קורה. הם בחיים לא ראו תלמידת כיתה י’ נועזת כל כך…”

הסיפור מסופר מנקודת המבט של ליאו, שלומד בכיתה י”א בתיכון. לאט לאט ליאו לומד יותר על ילדת-כוכבים, וגם אנחנו לומדים דברים דרך הספר ודרך ילדת-כוכבים. ילדת-כוכבים עצמה עוברת תהפוכות, שינויים, והגלגלים מתהפכים במהלך כל הספר.

הספר מציג  שאלות של נאמנות האדם לחבריו ולעצמו. התשובות הן כבר שלכם.

” במשך כל אותו יום הפילה ילדת-כוכבים מטבעות כסף: חמישה סנטים פה, עשרה סנטים שם. על המדרכה, על המדפים והספסלים. אפילו רבע דולר.
“אני שונאת כסף קטן,” היא אמרה. “זה כל כך… מתכתי.”
“את מבינה בכלל כמה כסף את זורקת בשנה?” אמרתי.
“ראית פעם פרצוף של ילד קטן כשהוא מוצא מטבע על המדרכה?” היא אמרה. “

ילדת כוכבים - כריכת הספר

ילדת כוכבים

ילדת כוכבים
ג’רי ספינלי
מאנגלית: חגי ברקת
הוצאת כנרת 2008 (במקור 2000)

מגב הספר
היא היתה חמקמקה. היא היתה הניחוח הקלוש של פרח הקקטוס, הצללית המרפרפת של תנשמת. לא ידענו איך לאכול אותה. במחשבותינו ניסינו להצמיד אותה אל לוח השעם כמו פרפר, אך הסיכה פשוט עברה דרכה והיא עפה לה.

כולם בבית הספר התיכון מיקה מוקסמים מילדת-כוכבים. בהתחלה. אך אז הם פונים כנגדה. וליאו, נואש מאהבה, מאיץ בה להפוך לדבר היחיד שיכול להרוס אותה: נורמלית.

ילדת-כוכבים תר אחר שאלות של נאמנות האדם לחבריו ולעצמו ומניח לקוראים לגבש את תשובותיהם בעצמם.

ג’רי ספינלי , מחברם של ספרי נוער רבים וזוכה מדליית ניוברי היוקרתית לספרות ילדים, החליט שהוא רוצה להיות סופר כשהיה בן 16, לאחר שקבוצת הפוטבול ששיחק בה בתיכון זכתה במשחק חשוב. הוא כתב שיר על כך, ולמחרת השיר פורסם בעיתון המקומי. הוא חי עם אשתו וששת ילדיהם בפנסילווניה .

“סיפור אלגורי פואטי על הקסם והנדירות של אי-קבלת המוסכמות” (ניו יורק טיימס)

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *