המלצות ספרים - סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ספרים למתנות בר ובת מצווה

21 בינואר 2016

בעמוד הבא נרכז מספר ספרים שיכולים להוות מתנת בר-מצווה ראויה. בעבר הביאו ספרים הרבה יותר, אולם כיום הדבר פחות מקובל וחבל. העמוד מתאים בעיקר למשפחות דתיות אך מספק מבחר רעיונות גם למתנות לנערים ונערות שאינם דתיים. הספרים כמתנה מיועדים להוות את הבסיס לספריה הראשונית של המקבל אותה ולכן אלו לרוב יהיה ספרי יהדות ועיון ולא ספרי קריאה. מאפיין נוסף שלהם יהיה שהם מגיעים בכריכה קשה. תמיד כדאי לדאוג שלמקבל המתנה תהיה אפשרות נוחה להחלפת הספרים (אם קניתם בחנות בחיפה. תוודאי שיש אפשרות להחליף בבאר שבע). יש לכם רעיונות והצעות נוספות? רישמו בהערות.

מקרא משנה ותלמוד

מקראות גדולות – סט יפה של מקראות גדולות על התורה הוא מתנה שימושית בכל גיל ורללונטית מאד לגיל הבר מצווה. המהדורה המועדפת עלי היא מהדורת מוסד הרב קוק למרות שכיום יש מהדורות חדשות מפורטות יותר המכילות מפרשים נוספים. מקראות גדולות הן ספר חובה בכל בית יהודי – דתי או חילוני.

נביאים וכתובים – מומלץ פירוש דעת מקרא בהוצאת הרב קוק (כולל גם ספרים על חמישה חומשי תורה). מתאים גם לציבור הכללי.

משנה – סט מלא של משניות עם פירוש קהתי. ישנן שתי מהדורות, אחת הכוללת את פירוש רבי עקיבא מברטנורה והשנייה ללא.

תלמוד – סט של תלמוד הוא לרוב מתנה יקרה והיא נקנית על ידי הסבים או הסבתות. דעתי האישית היא כי מדובר במתנה שאינה מתאימה לגיל בר-מצווה ואפשר להשאיר אותה כמתנה לחתונה. ישנן עשרות מהדורות אולם לרוב רוכשים אחת מהמדורות המפורשות. אני ממליץ על מהדורות הרב עדין אבן-ישראל (שטיינזלץ) בגירסה השומרת על דפוס וילנה. מהודרת שוטנשטיין אפשרית גם, אולם עקב ההדפסה שלה הכוללת עמודי גמרא כפולים (הפירוש ארוך יותר), היא תופסת הרבה יותר כרכים, מקום על המדף וגם עולה יותר.

ספר האגדה – אסופת האגדות של ביאליק ורבינצקי. מומלץ לרכוש את המהדורה החדשה הכוללת פירוש המתאים יותר לקורא של ימינו, בוודאי לקורא הצעיר.

ספרי הלכה

היד החזקה לרמב”ם – גם לסט זה מבחר אפשרויות רבות. מומלץ לבחור בהדפסות חדשות שנעשו עם סדר חדש ולא צילומים של דפוס ישן יותר.

משנה ברורה – ספרו של רבי ישראל מאיר הכהן מראדין – אחד מספרי ההלכה החשובים לבני עדות אשכנז.

ילקוט יוסף – סדרת ספרי ההלכה של הרב יצחק יוסף בעקבות פסקי ההלכה של אביו הרב עובדיה יוסף, למנה עדות ספרד.

שלושת הסטים הקודמים חשובים ומהווים ספרי יסוד אך מיועדים למבוגרים. לגיל בר מצווה אפשר לקנות את סדרת פניני הלכה של הרב אליעזר מלמד, הכוללת תמצות הלכות ומנהגי כל העדות. כמובן שגם ספרי הרב מלמד מיועדים למבוגרים אך הם מתאימים גם לנוער.

שמירת שבת כהלכתה – ספרו של הרב יהושע נויבירט (ישנה מהדורה חדשה הכוללת את שני הכרכים שיצאו בעבר) הוא ספר יסוד בהלכות שבת.

ספרים בנושא יהודת

פרקי אבות – פירוש מסורתי ומודרני לפרקי אבות בספרו של אביגדור שינאן. פירוש מסורתי בסדרת הספרים של הרב ישראל מאיר לאו (אבות לדור) המתאים גם לציבור חילוני. ניתן “חכמי גם לרכוש את סדרת הספרים של הרב בני לאו “חכמים”, העוסקת בחכמי ישראל וחלקה גם בפרקי אבות.

באר מרים – סדרה לחגים – מאמרים קצרים על כל ענייני החגים, בשבעה כרכים: ראש השנה, יום כיפור, סוכות, חנוכה, פורים, פסח ושבועות. הסדרה מתאימה מאד גם לציבור הכללי.

ספרי היסטוריה ועיון

מילון עברי -למרות שנראה שהצורך במילון הולך ופוחת בעולם האינטרנט, להערכתי הספר נחוץ בכל ספרייה. אפשר לרכוש את המילון הקלאסי של אבן שושן (מומלצת הגירסה שאינה בכרך אחד) אפילו שהוא לא עודכן כבר זמן רב או אחד מהמילונים החדשים יותר: מילון ספיר, מילון רב מילים.

אנציקלופדיות – למרות שקיבלתי לא מעט אנציקלופדיות בימי נעורי אני נוטה להמליץ לא לרכוש אנציקלופדיות. ממילא כבר כמעט לא מדפיסים אותן כיום, כך שאלו שתוכלו להשיג יהיו ישנות למדי ונראה שאנציקלופדיות מודפסות הם משהו שעבר מהעולם. מצד שני כדאי לזכור שלא כדאי להסתמך על ויקיפדיה כמקור מידע אמין, אלא תמיד לבדוק בעוד מקומות. ואם יש צורך ללכת למקור מוסמך יותר בספרייה.

 

 

 

 

 

 

No Comments