ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

פילוסופיה יהודית כמדריך לחיים

26 בספטמבר 2012 גדי איידלהייט

אולי שמו השל הספר “פילוסופיה יהודית כמדריך לחיים” מטעה, שכן הספר לא כולל הנחיות מעשיות כלשהן אלא מטרתו בעיקר לבאר מעט את החיבורים הפילוסופיים של שלושה הוגים יהודים מתחילת המאה העשרים: פרנץ רוזנצוויג, מרטין בובר ועמנואל לוינס (עם איזכורים קלים של ויטגנשטיין, שסבו היה יהודי). החיבורים המתוארים הם “כוכב הגאולה” לרוזנצוויג, “אני ואתה” לבובר ו-“דת של מבוגרים ” ללוינס. אודה כי אין לי ידע מוקדם בכתבים אלו וביקשתי בספר מעין מדריך לקריאתם (גם אם לא מדריך לחיים). ספרו של הילארי פטנאם, שהתקרב בעצמו לדת ואף מספר על כך דרך עיניו כפילוסוף ואפילו עם מעט תמיהה, מרכז מספר מאמרים על כותבים אלו ובהם הוא מנסה לגעת מעט בהגותם דרך כתביהם העיקריים (למרות שהוא מודה שהעיסוק בהם יצריך כרכים שלמים). זוהי טעימה קלה שתאפשר לרוצים להיכנס בעובי הקורה, התחלה מעט יותר פשוטה, אולם רק במעט שכן הספר דן בעוד פילוסופים רבים ומניח ידע מוקדם גם בהם.

אודה, כי חלקים נרחבים מהספר לא הבנתי ונראה כי רוזנצוויג בחיבורו כיוון גם אלי (עמ’ 35) “… לא ייפלא אפוא שהקורא התמים נבוך בפני ספרים פילוסופים. הוא מניח שספר מעין זה הוא הגיוני ביותר ופירושו של דבר, שכל משפט שבו נובע מקודמו… האמת היא שאין לך ספר שבו מתקיימת הנחה זו פחות מספר פילוסופי. בו אין המשפט נובע מקודמו, אלא אפשר שהוא נובע מן הבא אחריו. מי שלא הבין איזה משפט או איזה פסקה, לא ועיל לו הרבה אם חזור עליהם פעם בפעם או יתחיל בקיראת כל ספר מחדש…” אודה, כי גם אנ נבוכתי לגבי הספר ואכן חלקים ממנו לא הבנתי אולם, כפי שמציע רוזנצוויג יש להמשיך ולקרוא ולעיתים מבינים בסוף גם את מה שלא היה ברור קודם (ולעיתים לא). בספר גם דיון קצר על השווה והשונה בפילוסופיה של אותם הוגים ובסיום כל מאמר איזו תמצית מזוקקת של עיקר דבריהם (לפחות לפי המחבר שכן בוודאי שאי אפשר לרכז את כל ההגות למשפט אחד). הספר קצר (פחות ממאה עמודים) אולם קשה ואין לי אלא לצטט את המחבר מהמבוא לספר:

“מילה אחת אחרונה: ידיד שאל אותי זה לא כבר אם הספר יהיה לקהל לא מקצועי. התשובה היא שהספר הזה הוא נסיון לעזור לקורא מתענין, במיוחד לאותו קורא שימשיך ויקרא בכתביו של אחד מההוגים הללו או יותר, קורא שינסה להבין את המושגים והמונחים המוזרים המופיעים בכתביהם ולהימנע מטעויות נפוצות בקריאתם. במובן זה, זהו בהחלט ספר לקורא הלא מקצועי. אבל ספריהם של בובר, של רוזנצוויג ושל לוינס הם באמת קשים, וכדי להסביר את הקשיים צריך יהיה להתמודד עם סוגיות קשות להבנה. תשובה מוסמכת יותר תהיה אפוא: זהו ספר לקורא שיש לו רצון ונכונות להתמודד עם רעיונות קשים – קשים מבחינה רוחנית.”

פילוסופיה יהודית כמדריך לחיים

פילוסופיה יהודית כמדריך לחיים

פילוסופיה יהודית כמדריך לחיים
הילרי פטנאם
מאנגלית: דבי אילון
הוצאת מאגנס
תשע”ב 2012
110 עמודים

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *