ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

תערוך לפני שולחן

24 בינואר 2019 גדי איידלהייט

הספר “תערוך לפני שולחן”, הוא יד זיכרון לרב איתם שמעון הנקין ולרעייתו נעמה הי”ד שנרצחו בפיגוע בחול המועד סוכות תשע”ו. כתב היד מבוסס על פרקים, חלקם במצב כמעט מוכן וחלקם במצב גולמי, שנמצאו במחשבו של הרב הנקין והובאו לדפוס בידי משפחתו. הספר עוסק ברב יחאיל מיכל עפשטיין, מגאוני ישראל, ובעל הספר “ערוך השולחן”, חיבור הלכתי עצום על כל חלקי השולחן ערוך ובנוסף על הלכות שאינן נוהגות כיום ואינן בנמצא בשולחן ערוך. הספר מחולק לשני חלקים עיקריים: ביוגרפיה של הרי”מ, ודיון בכתביו, ובנוסף נספחים שונים.

כבר בהספדים ובדברים שפורסמו על הרב הנקין לאחר מותו, התגלו שני פנים בכתיבתו, הצד הישיבתי והצד האקדמאי, תחומים שיכולים להיות סותרים ואילו אצל הרב הנקין חיים בכפיפה אחת בשלום. אמנם גם בספר זה, נראה המתח המסוים וחוסר הכרעה ברורה, האם הספר הוא יותר ישיבתי או יותר אקדמאי. הוא יצא בהוצאת מגיד, אבל בשינויים קלים היה יכול לצאת בהוצאת מאגנס ואכן במקור היה אמור לצאת בהוצאת טורו קולג’.

קטונתי מלכתוב על הרי”מ עפשטיין וגם על הרב הנקין ולכן אעסוק במספר נקודות בודדות. לפי עורך הספר, הרב בראדט, העיסוק של הרב הנקין ברי”מ, החל בכתיבת ביקורת על מהדורת ערוך השולחן בהוצאת פרידמן. הביקורת מובאת בספר, ונפנתי לעיין בה. מתוך הביקורת רואים את חשיבות האמת והדיוק לרב הנקין. שני דברים באותה מהדורה הכעיסו אותו. הראשון הוא הדפסת פסקי המשנה ברורה במקומות בהם הם שונים מדעתו של המחבר, שבהם ראה פגיעה בכבודו של הרי”מ, שהרי לכאורה לפי תוספת זו הנועדה במקור לפי המו”ל: “להעמיד דברי הלכה על בוריים” (ההדגשה במקור), אין לפסוק לפי הערוך שולחן, דבר שבוודאי אינו נכון, שכן שיטתו ההלכתית אפשרית ומקובלת ועומדת בזכות עצמה, ואפשר לסמוך עליה. עניין נוסף עליו יצא הקצף הוא שמאמר מבוא בהוצאה זו המצטט בהרחבה מתוך שני ספרים אינו מזכירם כלל כמקורות, מהסיבה שמחבריהם שייכם לזרם הציוני דתי ולא לזרם החרדי, ועוד “הגדילו” לתאר את הרב עפשטיין כלוחם בציונות, דבר שאינו נכון ומוכח במאמר ארוך ונפרד בספר (פרק רביעי). את דבריו מסיים הרב הנקין בהערה החריפה הבאה: “מכון “עוז והדר” הוא בעל אוריינטציה חרדית מובהקת, ומתברר שחלק מהנורמות המקובלות בציבור זה בתחום ההוצאה לאור, לא פסחו על המכון. האם הדבר צריך להשפיע על יחסו של הציבור הדתי לאומי לספרים היוצאים ממכון זה? התשובה לשאלה מורכבת זו מסורה ביד הקורא.”.

מתוך סקירה זו מומלץ לקרוא את הפרק העוסק בערוך השולחן ובמשנה ברורה ובשאלת השאלות, מדוע זכה המשנה ברורה לתפוצה והתקבלות רחבה כל כך, כאשר, לכאורה, לערוך השולחן יתרונות רבים מבחינת ההיקף, כל חלקי השו”ע והלכות אחרות ולא רק אורח חיים. נביא רק את משפט הסיכום, שאינו מהווה תחליף לקריאה מדוקדקת של הפרק: “ניתן לסכם: ערוך השולחן בנוי על פי מידת הכותב, ואילו משנה ברורה בנוי על פי מידת הקוראים. כל הסיבות הללו, ואחרות, הביאו לפופולריות העצומה של המשנה ברורה, לעומת דחיקתו של הערוך שולחן לנישה של ,ספר מקוציע, בו משתמשים בעיקר רבנים ומחברי ספרים”. בהערת שוליים נראה לי שתובנה דומה, יכולה להסביר את הפופולוריות העצומה של סדרת ספרי “פניני הלכה” מאת הרב מלמד.

עבודת הדוקטור של הנקין כבר לא תיכתב. מושאה היה בעל המשנה ברורה, החפץ החיים, הרב ישראל מאיר הכהן מראדין. ביוגרפיה אמינה, שאינה מונגרפיה על אחד מגדולי ישראל, היא עניין נצרך. כתיבתה צריכה להיעשות בידי תלמיד חכם המחוייב גם לעולם ההלכתי אך גם להצגת הדברים על אמיתותם, ועתה שהמלאכה לא החלה, מי יוכל למלאה. חבל על דאבדין ולא משתכחין.

התוכן, המבוא ופרקים לדוגמה מתוך הספר:

Download (PDF, 756KB)

 

כריכת הספר תערך לפני שולחן

תערך לפני שולחן

תערוך לפני שולחן
חייו, זמנו ומפעלו של הרי”מ עפשטיין בעל ערוך השולחן
הרב איתם שמעון הנקין הי”ד
מגיד 2019

מגב הספר

הרב יחיאל מיכל עפשטיין מנובהרדוק נחשב עד היום בעיני רבים ‘פוסק אחרון’, סמכות אולטימטיבית בהלכה. ספרו ‘ערוך השולחן’ הוא כמעט הספר היחידי שחובר על ה׳שלחן ערוך׳ במלואו, על כל 1705 סימניו. בנוסף על כך, חיבר הרי”מ עפשטיין את ‘ערוך השלחן העתיד’ על הלכות שאינן נוהגות בזמן הזה. בזה מתקרב מפעלו המונומנטלי בהיקפו לזה של הרמב”ם.

עתה הופיע ספרו המקיף והמרתק של הרב איתם שמעון הנקין הי”ד חוקר לעומק את חייו ואת תקופתו של הרי”מ אפשטיין. הרב איתם הנקין הי”ד נודע הן כהיסטוריון מבריק הן כתלמיד חכם מן השורה הראשונה. זהו ספרו הרביעי של המחבר, אשר חרף גילו הצעיר, התפרסמו ארבעים מאמרים פרי עטו בחייו ועשרה נוספים לאחר הסתלקותו. כתב היד של ספר זה נמצא כמעט בשלמותו במחשבו של המחבר בן  ה־31 לאחר הירצחם של הרב איתם ורעייתו נעמה הי”ד על אדמת השומרון בחול המועד סוכות תשע”ו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *