ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

בשולי הנוחות

28 ביוני 2020 גדי איידלהייט

קייקו כנראה נמצאת על הרצף. המילה אמנם לא מוזכרת כלל בספר, אולם נראה שזה העניין. תמיד הייתה מעט מוזרה ולמרות שיש לה כישורים, וגם למדה וסיימה תואר, היא לא הולכת בתלם של החברה המסורתית היפנית שמצפה ממנה עבודה ראויה, או לחילופים להינשא ולהיות אמא ורעייה נאמנה.
קייקו מתקשה להתמודד עם ציפיות אלו ולאחר 18 שנה שהיא עובדת בעבודה זוטרה ביותר, עבודה המתאימה לסטודנטים וצעירים ואכן רוב העובדים מתחלפים כל הזמן, משפחתה וחברותיה כבר כמעט נואשות ממנה, אך מפעם לפעם עוד מנסות לפעיל לחצים, אולי משהו ישתנה, קייקו מנסה לצאת מאזורו הנוחות, שהוא למרבה הנוחות, חנות נוחות. נפסיק עם משחקי המילים.

לקייקו אמנם טוב איפה שהיא נמצאת והיא לא בטוחה שהיא רוצה לשנות או להעמיד פנים שהיא משתנה רק כדי לרצות את חברותיה או את אחותה. דרישותיה מעטות, היא אוהבת ביטחון יציבות ולדעת מה מצופה ממנה וחנות הנוחות מספקת את כל אלה עבורה, והקורא צריך לשאול את עצמו, למה לחברה החיצונית מפריע שכך קייקו נוהגת אם בזה טוב לה? היא לא מזיקה לאף אחד, לא עושה רע לאף אחד ונאלצת לשמוע רק ביקורת כל היום. וכשנכנס גבר לחייה, שגם הוא לא משתלב אבל מסיבות אחרות לחלוטין, אנו מקבלים תמונת מראה של שני סוגי אי השתלבות והשפעותיהם.

זהו ספרון קצר הנותן תמונה למחיר אותה גובה חברה הדורשת הליכה בתלם והישגיות כמו החברה היפנית, בה צעירים רבים נכתשים תחת לחצים לקריירה מבטיחה והכנסה גבוהה, ונושאים מסורתיים כמו משפחה, נדחקים. קייקו אפילו חריגה יותר, אין לה צורך לא בזה ולא בזה, ומבחינתה זה בסדר, אולם החברה לא מסוגלת לקבל זאת.

תהיה אחת עברה לי בראש לכל אורך הספר, מדוע לאורך כל שנותיה של קייקו בחנות מעולם לא הוצע לה קידום. הנושא כלל לא מופיע בספר, אולם היא בעלת ניסיון, יודעת מה הלקוחות רוצים וכמו שהיא כותבת היא חיה את ה-DNA של החנות. היא אמורה לנהל את החנות וזו גם משרה נחשבת יותר. למעשה יכלה לנהל אזור של חנויות ולהתקדם. אפילו ברשת חנויות הנוחות. האם הוצע לה? האם סירבה? האם החברה שמצפה ממנה להתקדם בקריירה, מונעת את זה ממנה למעשה? לא מצאתי לשאלות אלו תשובות, ואולי הן נמצאות בסבטקסט כלשהו שפספסתי.

מפתה, אך מוטעה לעשות השלכות מהספר לחברה הישראלית, יש יותר מדי הבדלים, והבולט בהם שהוא שהמשפחה חשובה מאד בישראל ושהיא אחת המדינות המפותחות עם שיעורי הילודה הגבוהים ביותר, בוודאי לעומת יפן, ששם האוכלוסייה אפילו קטנה. הספר נכתב בשנת 2016, בשעה שמגמת הירידה כבר הייתה בולטת והצביעה באופן ברור על ירידה באוכלוסין, ירידה שכיום ליפן קשה לצאת ממנה בדרך שאינה כוללת הגירה מאסיבית, מה שלא סביר שיקרה בחברה סגורה כל כך.

אז לא נעשה השוואות ודי לנו בספר קצר, שנותן לנו מבט ביקורתי על מדינה שאנחנו לא יודעים עליה יותר מדי ותוך כדי גם גורם לנו לחשוב מעט על עצמנו.

בשולי הנוחות
סייקה מורטה
מיפנית: עינת קופר
כתר 2019
מגב הספר
קֵייקוֹ פוּרוּקוּרה אף פעם לא התאימה. לא למשפחה שלה, לא לבית־הספר, ולא לילדים בני גילה. בגיל 18, כשהיא מתחילה לעבוד בחנות נוחות, היא מבינה לראשונה בחייה מה מצופה ממנה וחשה שלווה וייעוד. בעוד המנהלים, העובדים והלקוחות הולכים ובאים, קייקו נשארת על משמרתה בחנות 18 שנה ברציפות. היא שמחה בחלקה, אבל משפחתה וחבריה פחות: הם סבורים שהגיע הזמן שסוף כל סוף תמצא לעצמה בעל ובמקביל תפצח בקריירה שהולמת את גילה. קייקו, שמבינה את העולם בדרכה, בוחרת גם את הדרך להתמודד עם הלחצים המופעלים עליה. 

סַיַיקָה מוּרַטָה, מהסופרות היפניות הבולטות בנות זמננו, משרטטת בספרה זה דיוקן בלתי נשכח של אישה, ומביטה באירוניה חדה על תרבות העבודה והלחצים החברתיים המופעלים על הפרט.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *