ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

גברת בירד היקרה

24 ביוני 2018 גדי איידלהייט

הצילו! שבע שעות טיסה לאיסלנד (אתם תשמעו עוד הרבה על איסלנד. אל תדאגו) בחברת לואו קוסט בלי שום בידור ובלי מיליגרם אחד נוסף שאפשר לקחת אחרי שסחבנו את כל האוכל שאפשר. אין מקום לספרים והטיסה נצח. מה עושים? קוראים בדיגיטלי ולמזלי תמיר//סנדיק בדיוק הוציאו ספר חדש – גברת בירד היקרה. נו מה זה יהיה הפעם? הצטיידתי בעותק דיגיטלי, פתחתי את האייפד מעל קפריסין והתחלתי לקרוא.

אמלין לייק (לא ברור לי אם כמו אגם או כמו בפייסבוק) חולמת לתרום את חלקה למאמץ המלחמתי, להיות כתבת מלחמות נועזת בחזית ולדווח לעורף על כל מה שמתרחש. היא תראיין גנרלים וטוראים, תתן תחזיות פוליטיות, ותנתח את דבריו של צ’רציל. אחיה  של אמלין בחזית, הארוס שלה בחזית, החבר של החברה הכי טובה הוא כבאי בלונדון שמסכן את עצמו כל יום וגם היא רוצה לתרום. כל עוד היא בלונדון ולא בחזית היא מתנדבת בתחנת כיבוי האש, ובימי הבליץ על לונדון, העובדה שם קשה ולא פשוטה. אבל כמו שהבריטים אומרים KEEP CALM. יום אחד היא רואה מודעה בעיתון שממש מתארת את תפקיד החלומות שלה. היא הולכת לראיון ואפילו מתקבלת לעבודה, אולם מגלה שהיא לא בדיוק קראה את המודעה כמו שצריך, לא שאלה בראיון מה העבודה, ושהיא קיבלת משרה זוטרה באופן מיוחד, הקלדת תשובותיה של גברת בירד לשאלת הקוראות.

אבל גברת בירד עונה רק לסוגים מסוימים של שאלות, כאלו שאינן בעייתיות. חברות? יחסים? התאהבות? נורא ואיום. הריון מחוץ לנישואין? התקף לב במקום.  בספר יש רשימה מלאה של הנושאים האסורים והיא משעשעת עד מאוד. רק לדמיין מה היה קורה על שאלות בענייני להט”ב. כתוצאה מכך, רוב מכתבי השאלות נזרקים לפח, והתשובות שניתנות הן לשאלות משעממות בסגנון “איזה גרביים כדאי לגרוב בחורף”. כמובן שאין  אפשרות אחרת פרט לכך שאמלין תתחיל לענות במקום גב’ בירד, בהתחלה באופן פרטי לשואלת (שצירפה מעטפה ממוענת עם בול) ואחר כך גם על גבי העיתון. וכמובן שהצרות לא יאחרו לבוא, שכן יש מחיר להתערבות בחיים של אנשים ועוד תחת שם בדוי. משבר ראשון שאינו קשור לעבודה קורה כבר בתחילת הספר, ארוסה של אמלין נוטש אותה לטובת אישה שהכיר בחזית, ואמלין תוהה מה גב’ בירד הייתה עונה לשאלה שלה במקרה זה (התשובה במילים שלי: “תשכחי מהדרעק האפס הזה כמה שיותר מהר!”) ואכן אמלין מתגברת על ביטול האירוסים די מהר.

הרומן בהחלט קליל ומשעשע ובשלב זה התחלתי לתהות מה לספר כזה ולהוצאת תמיר//סנדיק ואפילו הרגשתי מעט קיטש בספר. מתקתק מדי. לא שיש לי משהו רע נגד קיטש, במיוחד בעונת הקיץ החמה והמיוזעת שבה אין כוח לשום דבר אחר, אבל התפלאתי על הבחירה של שי ודורית בספר זה. בסופו של דבר, או יותר נכון באמצעו של הספר, התגלה שאין מה לדאוג, תפנית, שקשה לומר שהיא לא צפויה, בעלילה החזירה את הספר למסלול התמיר//סנדיקי הנכון – זה שיש בו תמיד רצינות, אמירה כלשהי, ומשהו שתופס את הקורא, מעבר לספר שנקרא במהירות ויישכח במהירות רבה יותר. וכך המתקתקות והקיטש נשארו קלושים ברקע, במינון הנכון מבחינתי.

ולמרות שפתאום הספר נהיה רציני, ורצינות קצת מעיקה על הקורא, הספר עדיין קליל, חביב, בעל חוש הומור, מעביר היטב תחושות וחוויות מאותה תקופה ונקרא בעניין (טוב, זה לא שהיה לי משהו אחר לעשות במטוס, סיימתי שעתיים לפני הנחיתה – ארבע שעות רצוף). רומן קייצי מרענן מושלם.

 

כריכת הספר גברת בירד היקרה

גברת בירד היקרה

גברת בירד היקרה
א”ג פירס
מאנגלית: דנה טל
תמיר//סנדיק 2018

מגב הספר

אמלין לייק חולמת להיות כתבת מלחמה תחת אש, אבל במקום לקיים ראיונות במשרד המלחמה או לרוץ בין השוחות בצרפת, היא מוצאת את עצמה בתפקיד של קלדנית במגזין הנשים” ידיד האישה”, תחת פיקוחה של העורכת מטילת האימה גברת הנרייטה בירד.

לגברת בירד יש דעות מוצקות בנוגע למה נכון ומה לא ובנוגע למהי ההתנהגות המצופה מהנשים שנותרו בעורף, ובטור העצות שלה, “גברת בירד היקרה”, היא מוכנה לתת מענה רק לשאלות שעולות בקנה אחד עם אמות מוסר נוקשות. אמלין נדרשת להשמיד כל מכתב לא מקובל, אלא שעד מהרה היא מבינה שהמכתבים הללו – מכתבים מנשים שהמלחמה הפכה עליהן את עולמן – הם אלה שבאמת ראויים למענה, והיא מחליטה להשיב עליהם במקומה של גברת בירד.

גברת בירד היקרה הוא רומן כובש לב המספר על תקופה שבה נשים נדרשו להמשיך בחייהן, כאילו דבר לא השתנה, כדי לא לפגוע במורל, אבל לא תמיד הצליחו “להיות שמחות, להתנהג יפה לגברים ולהבליג על דברים, למרוח שפתון ולהקפיד להיות יפות כשהגברים בחופשה ולא לבכות או להקדיר פנים כשאלה נסעו שוב להילחם”. ברומן הביכורים שלה מביאה איי.ג’יי. פירס סיפור משעשע ומרגש שכולו מכתב אהבה לכוחה של חברוּת, לטוב לבם של זרים ולאומץ שמגלים אנשים מהשורה בתקופות יוצאות דופן.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *