ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

הגדולים

3 באפריל 2017 גדי איידלהייט

“הגדולים” מהווה קובץ מאמרים, שנכתבו לכבודו של פרופ’ מנחם פרידמן. המאמרים נכתבו בידי כותבים שונים ועל עבודת העריכה אמונים שניים -בנימין בראון ונסים ליאון. כפי שנכתב במבוא שני העורכים הם מתחומים שונים, בראון מתחום מחשבת ישראל וליאון מתחום הסוציולוגיה, תחומו של פרופ’ פרידמן. על המתח הזה בין מחשבת ישראל לסוציולוגיה עומד כל הקובץ כולו. שימו לב למילה הראשונה בגב הספר – “העסקנים”. “העסקונה” החרדית היא עניין סוציולוגי ואילו גדלותם בתורה של הרבנים היא עניין למחשבת ישראל. פרידמן בעצמו חקר את החברה החרדית, אולם כפי שרשום במבוא, בצורה ביקורתית והוא רואה בהם (ציטוט מדברי העורכים) “אשמים ברבים מקלקוליה של החברה החרדית ומהוויים ‘סמרטוט אדום’ בעיניו”.

ביטויים חמורים, אולם רבים מהכותבים בקובץ, הם תלמידי חכמים ורבנים בעצמם וכתיבתם על האישים אינה בהכרח ביקורתית. כמו כן, הכתיבה על פועלם התורני של אישים אלו אינו בהכרח זהה לנקודת העניין של פרידמן בהשפעות הסוציולוגיות שלה ובשאלות איך החברה החרדית מתמודדת/משתלבת עם מדינת ישראל ואיך מדינת ישראל מתמודדת/משלבת את החברה החרדית, סוגיות הנמצאות במרכז הדיון הציבורי כבר עשרות שנים.

גם מבחינת החברה החרדית, הספר עצמו הוא סדין אדום, מאחר ועצם אזכרת הגדולים עם המילה ביקורת לידם, מהווה תופעה שכלל אינה אפשרית, ובפרט שפרופ’ פרידמן הוא מחבר שותף ספר ביקורתי במיוחד על הרבי מלובביץ’. באופן לא מפתיע, שותפו לכתיבת אותו ספר, שמואל היילמן, כתב את המאמר על הרבי מלובביץ’ בכרך זה. אם בציבור החרדי יעיינו בכרך זה, יהיה זה על מנת לכתוב עליו כתבי גינוי. אם כן, למי בסופו של דבר הספר מיועד? נראה שבעיקר לציבור הדתי-אקדמאי, שאמנם מעריך ומוקיר את גדולי התורה הנזכרים אולם גם מוכן להעריך את פועלם בעין שאינה רק הגיוגרפית.

הספר נע על ציר הזמן ופותח בחת”ם סופר ומסיים ברב עובדיה יוסף. בפרקים נפרדים דנים ברבנים שפעלו בחוץ לארץ, ברבני היישוב הישן, ברבנים בארצות הברית ומסיים ברבנים שפעלו בארץ ישראל לאחר קום המדינה. על השיקולים השונים לבחירת הגדולים, לא ארחיב שכן הם מפורטים במבוא לספר שקישור אליו נמצא בסוף הסקירה.

קשה להעריך ספר כזה שבו כל פרק נכתב בידי כותב אחר, איש איש וסגנונו. כמו כן ידיעותי אינן מספיקות להערכה  של כל מאמר בפני עצמו ולכן נספק רק תיאור קצר. כל פרק פותח במבוא ביוגרפי קצר ואחר כך עיסוק במספר שאלות הלכתיות/ציבוריות שהיו על הפרק באותו זמן, כאשר מקום בולט בכל פרק תופס היחס לציונות ולמוסדות הציוניים שהיחס אליהם נע מהתנגדות מוחלטת (בעיקר בקרב רבני היישוב הישן), לבין יחס אוהד יותר (אצל הרב כהנמן למשל). רשימת המקורות אוחדה בידי העורכים לרשימה אחת המופיעה בסופו כמו גם פרטים ביוגרפיים קצרים אודות כל מחבר. בעיני היה עדיף לפרט בתוכן העניינים גם את כותרות המשנה בכל פרק, גם ללא מספרי עמודים ובהערה ראשונה לכל פרק את פרטי המחבר. תוספות אלו היו נותנות יכולת התרשמות טובה יותר מהספר. כקורא שאינו בקיא, מצאתי עניין בפרקים שקראתי לצורך הסקירה והם העשירו אותי בידע חדש.

הקובץ עבה ורב משקל. לאנשי האקדמיה ריכוז החומרים במוקם אחד, והערות השוליים הרבות יאפשרו הגעה מהירה למקורות נוספים ויהוו מעין נקודת התחלה לאיסוף חומרים למחקר עתידי. אלו המחפשי עיסוק בסוגיות האקטואליות הקשורות למדינת ישראל והעולם החרדי, ימצאו כאן חומר רקע להם, אולם פחות עיסוק בסוגיות עצמן. הקוראים הרוצים להכיר טוב יותר את דמויות המופת של העולם החרדי, אישים שרישומים על עולם זה, ועל העולם הדתי והיהודי בכללו ניכר עד ימינו, ימצאו בספר זה את מבוקשם.

מאחר והזכרנו את נושא הסוגיות האקטואליות לימינו נסיים בהערה מהפרק העסוק ברב כהנמן, מייסד ישיבת פוניב’ז בבני ברק אודות הנפת הדגל ביום העצמאות (הערה 27 עמ’ 578):

“מן העניין להוסיף את עדותו של ר’ ניסן קפלן, תלמיד הישיבה משנות השישים, המספר כי באחד מימי העצמאות התבקש מאת הרבנית לבדוק האם הדגל מצוי עדיין במקומו על הגג ולא הסירוהו תלמידים קנאים. לאחר שמצא שהדגל הוסר, רמז זאת לרבנית במנוד ראש בכדי שהרב לא יבחין ולא יכעס, ביודעו שהעניין יטופל על ידה מיד. הרב כהנמן קלט את הרמז והחל לזעוק: ‘שיתביישו להם! משחררים אותם מהצבא וכך הם מתנהגים!? שיתביישו להם! הרי נותנים להם לשבת בשקט ללמוד’! הרב הורה מיד למישהו שידאג להציב את הדגל במקומו.”


הגדולים
אישים שעיצבו את פני היהדות החרדית בישראל
כותבים שונים
עורכים: בנימים בראון ונסים לאון
הוצאת מאגנס 2017

המבוא לספר

מגב הספר

העסקנים החרדים מקבלים את הוראותיהם; התקשורת החרדית מפארת אותם; האינטרנט החרדי מלא בתמונותיהם. החרדים קוראים להם ‘גדולי ישראל’ או בקיצור ה’גדולים’. מי הם אישים אלה, מנהיגיו הרוחניים של הציבור החרדי לדורותיו, שהפכו לסמלים האנושיים שלו? מה היה פועלם ומה סוד כוחם?
בספר הגדולים: אישים שעיצבו את פני היהדות החרדית בישראל, חברו יחדיו רבים מטובי חוקריה של היהדות האורתודוקסית כדי לפרוש לראשונה לפני הקורא את ה’פנתאון’ של היהדות החרדית מראשית המאה התשע עשרה ועד אתמול. גדולי הרבנים והאדמו”רים של מזרח אירופה, של ארץ ישראל, של ארצות הברית ושל מדינת ישראל – מן החתם סופר ועד הרב עובדיה יוסף –זוכים לניתוח מחקרי רב צדדי המקיף את תולדות חייהם, יצירתם התורנית ופועלם הציבורי. אישים שנדונו עד עתה בעיקר בספרי שבחים ובסיפורי צדיקים מוצגים לראשונה תחת קורת גג אחת בניתוחים היסטוריים שיטתיים, המציגים אותם על רקע זמנם, מקומם וקהלם, אך גם מבקשים לעמוד על התכונות האישיות החד-פעמיות שהעמידו אותם בפסגת ההנהגה הרוחנית ועשו אותם לדמויות מופת.
קובץ הגדולים נכתב לכבודו ובהשראתו של פרופ’ מנחם פרידמן, חלוץ מחקר החברה החרדית בישראל ומחברם של ספרים ומאמרים רבים בנושא. עורכי הקובץ נמנים עם חוקרי היהדות החרדית.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *