ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

היכנסי לחיי

18 בדצמבר 2017 גדי איידלהייט

לא תצטרכו להגיע רחוק בספר או בתיאור על גבי הכריכה כדי להבין מה הולך לקרות. ורוניקה תחפש בכל רחבי מדריד את לאורה, שאולי היא אחותה האובדת. כבר בטי, אמה של ורוניקה, ניסתה לחפש אבל הפסיקה או התייאשה, לאחר שכולם ריפו את ידיה ואמרו לה שהיא משוגעת, אבל לאורה תתעקש.

האם היא תמצא? האם הן אכן אחיות? איזה מזל שאלו לא השאלות של הספר. נניח שכן ונניח שלא, זה מעניין אבל לא העיקר. השאלות בספר הן אחרות לגמרי. שאלות של שייכות, ומי אני, ומה הופך אותי למי שאני. שאלות שספרים רבים עוסקים בהם וספר זה מיטיב להביא את הסיפור. באמצעות פרקים משתלבים אחד של ורוניקה ואחד של לאורה, אנו לומדים להכיר אותן עד שהעלילה תשלב בין השתיים בסצינות שיתוארו בצורה כפולה, כמעט מדויקת ובכל זאת, במעין מיני רשומון – כל דמות רואה את הדברים קצת אחרת.

היכנסי לחיי. ראו את הכריכה הנהדרת. משפחה קלאסית, אבא, אמא, בת ובן, אך אבוי, מה עושים המספריים? הם לא נועדו רק ליצור את מגזרת הנייר הנאה אלא קרעו מישהי מהמשפחה ואפילו השליכו אותה מקדמת העטיפה על שדרת הספר, מקום בו בקושי רואים אותה. היכנסי לחיי. זו קריאתה של בטי ולאחר מכן של ורוניקה ללאורה. אנו עדיין לא יודעים מי את, אבל תיכנסי לחיינו. לא כולם שותפים לקריאה זה. האב דניאל והאח אנחל לא לגמרי בטוחים שצריך להכניס מישהי למשפחה שסך הכל מתפקדת מצוין כמעט עשרים שנה. היכנסי לחיי – בקשה, משאלה או דרישה? גם וגם, תלוי בהתפתחות הספר. וזהו לב העניין. לא המתח מה ומי היא לאורה, אלא איך הדמויות רואות את הקשר שהולך ונוצר ביניהן, ואת השינוי שכל אחת עוברת במהלך הספר, ובפרט לאורה שמגיעה לתובנות כואבות במיוחד.

אמנם הספר לא מתחמק בשאלות איך קרה מה שקרה, ונותן להן את המשקל הרצוי בעיני. די בשביל לספק את הסקרנות הבסיסית של הקורא, אבל לא הרב היותר מעבר לזה. יש מתח, אבל הספר אינו מותחן. כתיבת כמותחן הייתה אפשרית אולם היה בכך פספוס גדול של רומן המביא את סיפורן של שתי נערות שונות כל כך בלב תקופת ההתבגרות הכל כך שונה שלהן.

לא הכרתי את קלרה סנצ’ז, לא פלא מאחר וספרדית איני קורא וזהו ספרה הראשון המתורגם לעברית. נהנתי מאד מהספר ואני בהחלט מצפה לתרגומים נוספים של יצירתה.

 

כריכת הספר היכנסי לחיי

היכנסי לחיי

היכנסי לחיי
קלרה סנצ’ס
מספרדית: פרידה פרס-דניאלי
הוצאת כתר 2017  (במקור Entra En Mi Vida 2012)

מגב הספר

מאז שמצאה ורוניקה את התמונה בילדותה, היא ידעה שיש סוד גדול במשפחתה, סוד שהפך את אביה למיואש ואת אמה לאישה דיכאונית ואכולת חרדות, המגוננת על ילדיה יתר על המידה. לעומתה, לאורה לא מתעסקת בסודות ולא שואלת יותר מדי שאלות. כך חינכה אותה סבתה.
לאורה העדינה והמנומסת נראית כאילו כל חייה התהלכה על משי בנעליים יקרות. היא למדה בבית הספר של הכנסייה וכעת היא עובדת בחנות המשפחתית, מלמדת בלט וגרה עם אמה ההוללת וסבתה השתלטנית.
ורוניקה היא בעלת אופי חזק ומזג סוער, לבושה במעיל אופנוענים ובעלת קול צרוד מעישון טבק שחור וג’וינטים. היא מתכננת להתחיל ללמוד רפואה בקרוב ולעבור לגור עם חברים. אבל כשאמה מתאשפזת מחליטה ורוניקה לחשוף אחת ולתמיד את הסוד המשפחתי. האם המסע של ורוניקה אחר האמת יוביל אותה אל לאורה? מה הקשר בין שתי הנשים האלה, שסיפוריהן מובאים במקביל? ומיהי אנה עם הכלב, ואיך היא קשורה לכל זה?
היכנסי לחיי, שהעיר מדריד משמשת לו רקע, מזכיר תבשיל פאייה ספרדי שופע רכיבים – מתח פסיכולוגי שזור בדרמה משפחתית המתובלת בשלל דמויות צבעוניות, מרגשות ופגומות. ככל שהעלילה מתקדמת אנו נקשרים אל ורוניקה ולאורה וחרדים לגורלן, ובו בזמן משתוקקים להבין אם הכול מתחבר וכיצד.

היכנסי לחיי הוא הרומן העשירי של קלרה סנצ’ז והראשון המתורגם לעברית. ספריה זכו בפרסים ותורגמו לעשרים שפות.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *