ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

חצי חלון חצי מראה

13 ביולי 2016 גדי איידלהייט

בסוף הספר בין התודות לרשימת בעלי הזכויות, במקומות שלרוב לא מגיעים אליהם, תמצאו שמוני אנדר מקדיש עשרה אחוזים מהכנסות הספר לעמותות העוסקות בקידום ילדים אוטיסטיים וזאת לאחר שהתוודע לנושא במסגרת התחקיר לאחד מסיפוריו. מעשה יפה וראוי המלמד משהו על הסופר. האם יש בכך כדי ללמד משהו על הספר עצמו? לטעמי כן, מאחר וכל ספר ניזון ממחברו, ואם בקריאת הסיפור “לא עלינו” ילמדו עוד כמה אנשים שאוטיזם אינו מחלה גנטית ובוודאי אינו מהווה סיבה שלא להשתדך לאחות של ילד כזה, דיינו.

חצי חלון חצי מראה הוא התיאור של הזכוכית השקופה בחדרי חקירות במשטרה כאשר הנחקר רואה את עצמו במראה. זה לפחות בפשט בסיפור הנושא את שם הקובץ, אבל החלון הוא אולי חלון לחברה החרדית ומראה לחברה הישראלית? לא בטוח. נהנתי מספרו הקצר של מוני אנדר והוא הזכיר לי את סדרת הספרים “מרק עוף לנשמה” ודומיו.

לא עיינתי בכריכה האחורית טרם קריאת הספר (ראו למטה), ובמיוחד בחלקה האמצעי הכתוב, ולא בפעם הראשונה ככל שהדבר תלוי בכריכות אחוריות, בהגזמה היוצרת ציפיות שלא יתמלאו. הסיפורים קצרים והמדיום הקצר לא מאפשר דמויות מורכבות אמיתיות. ההתמודדיות הן די רגילות (משפחה, ילדים, עבודה, כסף) ולמרות הטוויסט הקטן שיש בכל סיפור, טוויסט חביב ומשאיר חיוך, עדיין יש הרגשה שהיה אפשר ללכת רחוק יותר, נועז יותר, עמוק יותר והסיפורים חסרים משהו.

נסביר ונדגים ובהכרח יש מעט ספויילר ועם הקוראים הסליחה. ניקח את הסיפור על משפחה חרדית שרוצה לעבור למושב חילוני בגליל, סיפור שאול מהווה משל לאנשי חב”ד היוצאים לכל מיני פיזדלוכים ברחבי העולם. הכל מתואר בצורה מושלמת. הקשיים? כמעט ולא מורגשים. החוסר הבסיסי בעירוב, המכולת שאין בה מוצרי בד”ץ, התלישות החברתית, אי קיומו של בית מדרש. המון בעיות, כצפוי. איפה איזה הרהור לחזור לשכונה החרדית הישנה והטובה? איפה איזו התלבטות ונדודי שינה האם הקושי שווה את זה?

בסיפור אחר בחור ישיבה מעוניין ללכת לטקס הזיכרון לחללי צה”ל אלא שהמשגיח פחות או יותר נועל את הישיבה בימים אלו ובמיוחד ביום העצמאות, אין יוצא ואין בא. כבר בתחילת הסיפור מסתבר שגם המשגיח בעצמו הוא אח שכול, והקורא מדמיין את המפגש הטעון בין בחור הישיבה למשגיח בטקס, מפגש שתוצאותיו יהוו סיפור מרתק. אבל לא. אין מפגש וגם טקס בקושי יש, והקורא לא מקבל את מבוקשו.

לא נהיה חד צדדיים ונציין כי בסיפורים אחרים דווקא העימות מגיע. בסיפור בחירות, ילד לפני בר-מצווה לא מעונין לעשות את החגיגות בבית הכנסת שאביו הולך אליו כי זה בית כנסת רק של זקנים. אמנם הילד לא מוחה בתוקף כך שלא נוצר עימות ישיר מול האב, אבל העימות מגיע בדרך עקיפה ובא על פתרונו.

אולי זו ההשתייכות החב”דניקית של אנדר, המובילה אותו ליחס החמלה כלפי גיבוריו. לפעמים יש צורך קצת להיכנס בגיבור, להתעמת איתו, ולא כל הדמויות של מוני מושלמות, לחלקן, כמו לכולנו, ישנן פגמים. אבל רק בסיפור אחד, מישהו מעיז להציב מראה מול פני הגיבור ולומר לו “אתה לא בסדר”, וזה באמת בסיפור חריג שהתנהגות הגיבור זועקת לשמים.

לא נהיה קשים מדי עם מוני אנדר. לו היה כתוב בכריכת הספר כי הספר משתייך לסוגת ספרי ההשראה לא היו לי טענות כלל. הביקורת היא על חוסר ההתאמה בין הטקסט האחורי, טקסט שיווקי שאינו נכתב על ידי הסופר. אולי אנדר כלל לא התכוון ליצור דרמות ויצירות ספרותיות והשאיפות שלו היו שונות לגמרי. בכל מקרה זהו ספר ביכורים, והוא מהווה את תחילת הדרך ואפשרות להתפתח ולפתח הלאה, ליצירות ספרותיות יותר. התרשמותי היא שהיכולת קיימת ובהחלט יש מקום למוני אנדר על מדף הספרים הישראלי.

אז למזלי פשוט התחלתי לקרוא בלי לצפות לכלום ונהנתי מהקריאה. הסגנון התמים ולפעמים הפשטני יכול להיתקל בהתנגדות בצורה אצל הציניקנים, או במקרה הטוב יותר, לקלף מהם איזו שכבת ציניות. סך הכל הספר עוסק באנשים, ובהתנהגויות שלהם, וכולנו אנשים, גם דתיים וגם חרדים ואפילו פושעים הם אנשים, ומטרת הספר היא להאיר ולהראות את הטוב שבאנשים ואת הטוב שבעולם, ולפעמים זה כל מה שצריך.

 

כריכת הספר חצי חלון חצי מראה

חצי חלון חצי מראה

חצי חלון חצי מראה
מוני אנדר
ידיעות ספרים 2016

מגב הספר

כל חברותיה של רבקי כבר התחתנו והקימו משפחה. גם היא רוצה, אבל צל שמטיל אחיה הקטן והמיוחד טורף את סיכוייה; ניסים מוכן להרחיק עד לפילדלפיה כדי לזכות בברכה לבנו החולה; ציפי נאלצת להתעמת עם הפחדים הגדולים ביותר שלה כדי להרגיש טהורה; דיוויד נמצא בתא מעצר בגואטמלה ומנסה להיזכר במספר שיכול להוציא אותו לחופשי; ואילו ברוך מתאמץ להסתיר את האֵבל המייסר אותו על נפילת חברו בשדה הקרב.

חצי חלון, חצי מראה מציג אוסף דמויות ייחודי ומסקרן מן העולם היהודי-חרדי בישראל של ימינו. הן מביטות אלינו מתוכו כפי שלא נגלו בפנינו מעולם בספרות העברית החדשה. התמודדויות קשות מנשוא ומאוויים רבי-עוצמה, קשיי יומיום וכמיהות כמוסות – כל אלה מרכיבים שנים-עשר סיפורי חיים מרתקים ונוגעים ללב, שקשה שלא ללכת שבי אחריהם.

בחמלה, בחן רב ובגילוי לב יוצא דופן פורץ עבורנו מוני אנדר צוהר נדיר אל עולם סגור ונחבא מן העין. לא על גיבורים חרדיים נקרא כאן, אלא על בני אדם: אוהבים, מפחדים, מתגעגעים, מתמודדים, מחפשים לעצמם קול – ובעיקר חולמים למצוא אהבה וחסד גם במרחבים הנסתרים והאפלים ביותר.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *