ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

טובת הילד

12 בספטמבר 2015 גדי איידלהייט

שבוע לפני שהתחלתי לקרוא את הספר טובת הילד, שמעתי שיחה קצרה מאת פרופסור יונתן הלוי, מנהל בית החולים שערי צדק בירושלים, על דילמות אתיות בניהול בית החולים, בהיבטים הכלליים הנמצאים בפרקטיקת המשפטית המערבית ובהיבטים הנהוגים בישראל. בסופו של דבר שמחתי שלא אני הוא זה שצריך לקבל החלטות שמשמעותן היא בין חיים למוות בתדירות של מדי יום ביומו.

הספר טובת הילד, שהוא הספר הראשון שיוצא לי לקרוא מאת איאן מקיואן, עוסק בעניינים אלו. כבר באקספוזיציה מובא מקרה קשה ביותר שהובא בפני השופטת פיונה מיי, גיבורת הספר, על תאומים סיאמים שאין אפשרות ששניהם יחיו, וניתוח מורכב שיציל אחד מהם, לא יאפשר לשני לחיות. לבית החולים המלצות משלו, להורים רצונות משלהם, והשופטת נדרשת להכריע. כדי להגביר עוד את המתח בין המשפט לדת, מובא מקרה נוסף, הפעם של זוג יהודים חרדים שהתגרשו ונאבקים באילו מוסדות לימוד ילמדו בנותיהם: האם במוסדות של העדה החרדית או בבתי ספר פתוחים יותר. כל אלו משמשים רק הקדמה למקרה המרכזי של הספר, נער החולה בסרטן שדתו (עדי ה’) אוסרת עליו לקבל עירוי דם וכתוצאה מכך אינו יכול לקבל טיפול שיציל את חייו. הנער עצמו והוריו מתנגדים לטיפול, אולם מהי טובתו של הילד (שהוא כבר כמעט בגיר בן 18)? נציין רק שערך החיים עולה בספר והוא ערך יהודי שלרוב אינו נכלל בקריטריונים המשפטיים המקובלים באירופה. בניגוד לכת עדי ה’, ביהדות פיקוח נפש דוחה איסורים  בהתאם לעקרון של “…אשר יעשה אותם האדם וחי בהם…” הדת אינה יכולה לגרום לאדם למות, וכך מי שנדרש לאכול מזון לא כשר כדי להירפא או לעשות פעולות בשבת, רשאי לעשות כן.

אך לא רק בהחלטות הרות גורל עוסקת בית המשפט והידרדרות מוסד המשפחה באירופה מוצגת במלוא ערוותה: “והילדים? כלי משחק, קלפי מיקוח בידי אמהות, מושא להזנחה כספית או רגשית מצד אבות; אמתלה לטענות אמתיות או דמיוניות או מומצאות מתוך חישוב קר על ניצול מיני והתעללות שטענו על פי רוב האמהות ולעתים האבות; ילדים הלומים שבכל שבוע עושים דרכם הלוך ושוב בין שני בתים על פי הסכמי הורות משותפת, מעילים או קלמרים שנשכחו נדרשים בהודעות צווחניות של עורכי דין, ילדים שנגזר עליהם לראות את אבותיהם פעם או פעמיים בחודש; או לעולם לא… והכסף? המטבע העובר לסוחר החדש הוא חצאי אמתות וטיעונים מיוחדים. בעלים חמדנים נגד רעיות חמדניות, מתמרנים כמו מדינות בסוף מלחמה, חוטפים מבין ההריסות כל מה שהם יכולים לפני הנסיגה הסופית. גברים מסתירים כספים בחשבונות בחוץ לארץ, נשים דורשות חיי מותרות, לתמיד. אמהות לא מניחות לילדים להיפגש עם אבותיהם, על אף צו בית המשפט; אבות לא תומכים בילדיהם, על אף צו בית המשפט. בעלים מכים נשים וילדים, נשים שקרניות ונקמניות, אחד הצדדים או שניהם שיכורים או מסוממים או פסיכוטיים” (עמ’ 121)

השופטת נאלצת להכריע, אך בעוד שבבית המשפט היא חורצת גורלת, הרי שכחלק מאותה הידרדרות שהצגנו גם חיי הנישואים שלה מגיעים למשבר. בתוך המשבר הזה היא נאלצת לקבל החלטה בגורל הנער. אולם קבלת ההחלטה עצמה אינה סוף פסוק ועצם ההחלטה והשלכותיה ילוו את השופטת עוד זמן רב אחר כך ויעמידו אותה במבחן. נהנתי מאד מקריאת הספר. למרות אורכו הקצר, הוא מטפל היטב בסוגיות השונות. הטיעונים רציניים ויסודיים, העלילה קולחת והקורא מרגיש שהוא מקבל ערך מוסף מקריאת הספר.

Spoiler

עוד היבט “יהודי” בסיפור הוא שבעצם העובדה שהשופטת הצילה את חיי הנער, יש לה אחריות עליו. אחריות שהיא לא מבינה ולא מכירה בה עד שמאוחר מדי. רעיון זה מובא כבר בתנ”ך בסיפור אלישע והאשה השונמית. אלישע התפלל עברו האישה השומנית והיא ילדה בן. אלישע למעשה היה צריך לקבל אחריות על אותו בן ומשלא עשה כך הבן מת ורק באמצעות תפילה ונס של אלישע חזר לחיים. על סיפור מרתק זה ראו במאמרי על סיפור אלישע והשונמית בהפטרת פרשת וירא

[collapse]

 

טובת הילד - כריכת הספר

טובת הילד

טובת הילדאיאן מקיואן
מאנגלית: מיכל אלפון
עם עובד 2015

מגב הספר

פיונה מיי היא שופטת בבית המשפט העליון העוסקת בדיני משפחה ולעתים אף בדיני נפשות. ברגע של משבר בחייה הפרטיים היא נקראת לדון בדחיפות במקרה של נער שמצוות דתו אוסרת עליו לקבל עירוי דם שיציל את חייו. הדרמה הביתית והדרמה המשפטית  משתלבות בדרכים מתעתעות ויוצרות סיפור סוחף שבצדו שאלות עקרוניות. באיזו מידה צריך בית המשפט החילוני להתערב בשאלות של דת ומצפון? מהי טובת הילד והאם יש יותר מדרך אחת לפרשה או להגן עליה? המפגש בין השופטת לנער מעורר רגשות לא צפויים, ולפתע עומדת האחריות האישית שלה למבחן מרחיק לכת.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *