ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מישהו מסתכל עלייך

15 ביוני 2020 גדי איידלהייט

זואי ווקר היא אישה רגילה לגמרי, מנסה להחזיק את הראש מעל המים, שני מתבגרים שילדה בגיל צעיר מאד, עבודה לא משהו, גירושים לא פשוטים, מגורים בבית קטן בפרבר, קשר זוגי חדש, בקיצור חיים. החיים משתנים כאשר היא רואה תמונה של עצמה במודעה מפוקפקת למדי, וכאשר כמה ימים אחרי היא רואה תמונה נוספת, של אשה שנפגעה באירוע פלילי. נורות האזהרה נדלקות, והיא חוששת שגם אחריה עוקבים.
הספר מוגדר מותחן, אבל הוא כבר גולש לתחום האימה, גם בנושא שלו וגם במחשבה שהתנועות שלה נחשפות לכל אחד והיא למעשה כלי משחק בידיו של מישהו, אבל מי הפסיכופת?
קלי מתקשה בכלל לשכנע מישהו שכך שלתמונות במודעות יש קשר לפשעים אבל לעזרתה מתייצבת קלי, בלשית לשעבר שהסתבכה במשטרה ועברה למשטרת התחבורה, תחום נחשק פחות, ופרט לרצונה לעזור, רואה בכך גם הזדמנות לעצמה לחזור לתפקיד נומרלי ולסגור כמה פינות מהעבר.
גם את העוקב אנחנו פוגשים כל כמה עמודים, והוא בעיקר משאיר עלינו רושם מאיים, להגברת הפחד.
הספר יעיל וקצבי, ומצריך עצבים חזקים, וסופו מפתיע. יותר מדי מפתיע, בצורה שכבר עוברת את גבול הסבירות. גם החקירה עצמה מתנהלת בעצלתיים וכיוון חקירה מבטיח, מעקב אחרי חיובי האשראי, שאפילו חוקר הסייבר אומר שיניב תוצאות במהירות, נזנח, למרות שהיה מאפשר להגיע לפושע מהר יותר.

אפשר גם לראות בספר, מעין תמונת מצב של הטכנולוגיה המאפשרת מעקב מתמיד אחרינו באמצעים שונים ומשונים, ומצד שני את אובדן הפרטיות שאנו גורמים לעצמנו במו ידינו (בספר מוזכרים הרגלים קבועים של הגעה לעבודה ברכבות ואי הקפדה על מילוי הגדרות מחמירות בהגדרות הפרטיות ברשתות החברתיות) ולמעשה זו התקיימות דברי חז”ל העתיקים שבעבר כוונו רק לאלוקים: “עין רואה ואוזן שומעת וכל מעשיך בספר נכתבים”. מבחינה זו, הספר דומה אולי בצורה כלשהי לסדרה “מראה שחורה” (לא התלהבתי משני פרקים שראיתי), ולמרות שגם שם מה שקורה לא סביר, הוא לכאורה כמעט סביר, מה שהופך אותו למטריד.
למרות אי הסבירות של הפיענוח, או יותר נכון של חוסר הפיענוח, נהנתי מקריאת הספר. כמותחן מסוג WHO DID IT, הפתרון צריך להיות סביר יותר בעיני הקורא, אולם כספר שאמור מעט להפחיד ומעט לגורם לנו לעצור ולחשוב ואולי אפילו להיזהר, הוא עושה את העבודה(למרות שצריך מעט עצבים בשביל לצלוח אותו), כתוב היטב ומעורר למחשבה ולשאלות.

מישהו מסתכל עלייך
קלייר מקינטוש
מאנגלית: אסנת הדר
ידיעות ספרים 2020

מגב הספר
את עושה אותו דבר מדי יום.
את יודעת בדיוק לאן את הולכת.
את לא לבד.

כשזואי ווקר רואה את התמונה שלה במדור המודעות האישיות בעיתון לונדוני, היא נחושה לגלות איך היא הגיעה לשם. אין שום הסבר: תמונה מגורענת, כתובת אתר אינטרנט ומספר טלפון.
בני משפחתה משוכנעים שהאישה רק דומה לזואי, אבל למחרת מופיעה במודעה תמונה של אישה אחרת, וביום שלאחר מכן עוד מישהי..
האם זו טעות? אולי צירוף מקרים? או שמישהו עוקב אחרי כל תנועה של הנשים האלו?

“מטריד להפליא. גרם לי להסתכל מעבר לכתף בכל פעם שנסעתי ברכבת”.
פיונה ברטון, מחברת “האלמנה” ו”הילדה”

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *