ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מלחמת הכוכבים אחרוני הג’דיי – סקירה

14 בדצמבר 2017 גדי איידלהייט

התמזל מזלי להיות בין הראשונים לראות את הסרט בקולנוע בהקרנה טרום בכורה חגיגית. אצלנו בבית מאד אוהבים את מלחמת הכוכבים. אני כמובן גדלתי על הסדרה הזו ונאלצתי כמו רבים לחכות שנים לסדרה השנייה הפושרת ועוד יותר שנים לסדרה השלישית שנפתחה בבום גדול לפני שנתיים ב”הכוח מתעורר” והמשיכה בצורה מצוינת ב “רוג וואן”. מלחמת הכוכבים זה לא עוד סרט ועל כל צילום וקטע וידאו, שלא לדבר על הטריילר יש דיוני רשת מכאן ועד הודעה חדשה. התעלמתי מכולם. רציתי להגיע לסרט נקי.

וכך עם שלושה ילדים מרוצים, פופקורן ושתייה התיישבנו באולם 3 של סינמה סיטי גלילות, אולם קטן מדי בשביל סרט כמו מלחמת הכוכבים, אבל אין מה לעשות, סרט שקבילת בחינם, אל תבדוק את הדציבלים של הדולבי. ושקענו במשך שעתיים וחצי בסרט השמיני  בסדרה.

שעתיים וחצי? נתחיל מזה. כן. הסרט ארוך, אפילו מעט ארוך מדי. נקודת הפתיחה הרגילה. האימפריה, שהפכה להיות המסדר הראשון מנסה לחסל את שאריות המורדים. לא משהו שלא ראינו בעבר. אנחנו לא לגמרי זוכרים כבר מדוע בכלל הם נלחמים אחד בשני, ומה כולם רוצים, אבל אנחנו פשוט רגילים שאלו הרעים ואלו הטובים.

אבל אנחנו ב-2017 וכבר אין רעים וטובים. יש  “זה מורכב”, ולכן קיילו רן ואפילו ריי, ששוב משוחקים בכישרון וחן בידי אדם דרייבר ודייזי רידלי, הן דמויות מורכבות. היא באור והוא באופל, או שמא לא? כרגיל בסרטי הסדרה יש את “סצינת הבר”, הפעם היא שודרגה לעיר שלמה וקזינו נהנתני וחסר גבולות בו מצאים כל עשירי הגלקסיה, מי אלו? זה לא יהיה ספויילר  לגלות שמדובר באלו שמתעשרים מהמלחמה בת עשרות השנים בין הטובים והרעים. אותם לא מעניין מי מנצח בקרב או במערכה כל עוד אפשר למכור להם נשק. טוב, כבר הבנתם שיש בסרט אמירות ומטרתו אינה רק לספר בידור להמונים. יכול להיות גם שהחשק לאכול בשר קצת ירד לכם בעקבות הסרט. ויש עוד לא מעט מסרים “סמויים”. האמת, לא כל כך סמויים. הורים וילדים, גיל ההתבגרות, אמון, בגידה באמון. חלק מהם ראינו בעבר וחלקם מודגשים. אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בתוכו הוא רק אחד מהם.

וכמובן העלילה עצמה, שאצטרך לראות את הסרט עוד פעם או פעמיים בשביל להבין את כל חלקיה וצורת ההשתלבות שלהם. נראה שהפעם יש יותר עלילות משנה פרט לעלילה הראשית, מרדף ארוך של ספינת המסדר אחר ספינת המורדים, מרדף שהזכיר לי משום מה את הספר מובי דיק.

אבל עזבו עלילה. לא באים למלחמת הכוכבים בשביל העלילה. באים לראות אקשן. מרדפי חלליות? יש. מירוץ כלשהו של משהו אחר, יש. פיצוצים – מרהיבים. קרבות חרבות אור – אחד מהטובים שנעשו אי פעם אם לא הטוב שבהם. גרפיקה ממוחשבת שנראית טבעית לחלוטין ולא מודבקת על הפריים. המחשבים של דיסני עבדו שעות נוספות והתוצאה טבעית וזורמת, פשוט כיף לראות. פסקול נהדר עם המוזיקה הישנה והטובה וכמה טראקים חדשים שנשמעים גם הם מוכרים, מעין וריאציות מאותו הסגנון.

מה שאני לא זוכר הוא סרט מלחמת הכוכבים שכל כך צחקתי בו. בסרט יש המון הומור ובמקביל רמת הפילוסופיה עלתה. אנו מקבלים קצת מידע על הכוח, מהות הכוח והיחסים בינו לבין האופל ועל הבחירות שכול אחד עשה. נראה שלא מפסיקה צפייה בודדת בסרט זה ולא רק בגלל הרצון להנות מהאפקטים שוב. הייתי שמח להסביר יותר אבל לא נעשה שום ספוילר ונשמור את הדיונים המעמיקים להמשך.

נהננו מאד מהסרט. למרות שההרגל הוא לראות את סרטי הסדרה בתלת מימד (ואם כבר אז  IMAX) דווקא הצפייה בקולנוע רגיל מאפשרת יותר התרכזות בסרט עצמו ופחות באפקטים. האפקטים נראים נהדר גם על מסך רגיל, ואין את הרגשת ה -OVERWHELM שליוותה אותנו בצפייה ב-IMAX שם הרגשנו כמעט בתוך הסרט. מאד הפצת הסרט בארץ בחנוכה, מבטיח שלל הצגות, וגם אולמות די מלאים.

בסיום הסרט הקודם אמרתי, שיפה עשו שהחזירו לנו את האמון בסדרה ונתנו לנו עלילת MORE OF THE SAME נהדרת, אבל שזה לא יספיק בהמשך. שני הסרטים שיצאו מאז, ואני בהחלט סופר את “רוג וואן” בתור אחד מסרטי הסדרה, מראים שהסדרה תופסת כיוונים חדשים, עכשוויים ולפעמים גם מפתיעים.

ושהכוח יהיה אתכם תמיד

מלחמת הכוכבים - אחרוני הג'דיי

מלחמת הכוכבים – אחרוני הג’דיי

 

One Comment

  • יוס ואחיו 12 בינואר 2018 at 23:44

    ‘אבל אנחנו ב-2017 וכבר אין רעים וטובים’ – ואני אומר, גם אין יותר ‘סטאר וורז’… כי מהו הפרנצ’ייז הזה, בלעדי הדמויים המיתיים של טוב ורע?
    נשארנו עם הכסף שחייב לחזור לדיסני, ועל כן הסרט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *