ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שנית אלייך נאסף

31 ביולי 2016 גדי איידלהייט

עמית נגלר כתב כמה ספרי ילדים ומנסה את כוחו ברומן למבוגרים. שם הספר נשמע ארכאי מעט. לא מפליא, מדובר בביטוי משירו של נתן אלתרמן “חיוך ראשון”, שיר אהבה לאשתו רחל מרכוס מלפני שמונים שנה. רמז ראשון לסיפור אהבה. תמונת הידיים על הכריכה מחזקת רושם זה. באה כותרת המשנה של הספר “מה היית עושה לו גילית שלא הכרת כלל את מי שחשבת לאהובת חייך?” ומרמזת לנו על מותחן נוסח הרלן קובן.

שימו לכם ברקע את השיר חיוך ראשון בלחנו ובביצועו של נחום היימן ונמשיך

יפתח בן ארי (עוד שם ארכאי מעט, ישר חשבתי על ארי בן כנען מאקסודוס), חוזר לחופשה קצרה בארץ בין תפקידים דיפלומטיים. יש לו שלושה שבועות בלבד עד להצבתו בבולגריה ובהתאהבות מהירה הוא מתחתן עם אלה תוך שלושה שבועות. קראנו כבר את כותרת המשנה, הבנו שהיא אהבת חייו, והבנו שההיכרות הקצרה מכסה על סודות מהעבר שייחשפו. לא רק שההיכרות קצרה, אלא שאלה נכנסת כמעט מיד להריון, וכמו שקורה פעמים רבות, יש ריחוק מסוים כאשר האישה הופכת לאימא והבעל נעדר רבות מהבית עקב עבודתו. עד כאן חלקו הראשון של הספר, סיפור משפחתי על זוגיות ומשפחה.

התפנית מתרחשת לקראת החזרה ארצה, אלה נהרגת בתאונת דרכים כאשר נסעה לבקר חברה שיפתח כלל לא מכיר. יפתח השבור חוזר ארצה ומנסה לגדל את בנו כאשר לחייו נכנסת אישה אחרת. ואם בקובן עסקנו, הרי ברור שמי שזו לא תהיה, היא לא נכנסה לחייו סתם, ומכאן מתחיל החלק המותח של הספר.

הכלל הראשון שלי בספרים עצמאיים הוא בדיקה האם הפקת הספר נעשתה בצורה מקצועית. הבדיקה פשוטה. האם העימוד נראה מקצועי? האם בוצעה עריכה והגהה? התשובה לגבי ספר זה היא כן. הספר ערוך, קריא מאד, ומאפשר קריאה רצופה ומהנה שלו. השילוב בין שני הסגנונות מתבצע בצורה מוצלחת ויוצר סינתזה כלשהי בין הרומנטיקה למתח. הוא אינו רומנטי מדי (למרות חשש קל שעלה בי מאחר וחלקו הראשון היה ארוך מדי לטעמי), אבל גם אינו לגמרי מותחן. כמקובל בספרים כאלו, לא כל הקצוות נסגרים בסוף, כמה נשארים פתוחים, וכמה נשארים במכוון לא ברורים. על הקשרים ליצירתו של אלתרמן תצטרכו כבר לחשוב לבד.

הספר יוצא בתקופה “מתה” של שוק הספרים בהמתנה לביטול חוק הספרים בספטמבר 2016. ככזה יש לו סיכוי לתפוס יותר תשומת לב מאחר וספרים חדשים כמעט ואין, ועמית נגלר עשה עבודה טובה ומביא ספר קריא, מעניין וכיפי לקיץ.

כריכת הספר שנית אלייך נאסף

שנית אלייך נאסף

שנית אליך נאסף
עמית נגלר
מוסקט 2016

מגב הספר

ערב חזרתם לארץ של יפתח ואֵלה בן־ארי משליחות בבולגריה מתה אֵלה בנסיבות מסתוריות. יפתח חוזר לארץ בלב שבור עם בנם בן השנתיים, ומחליט להתחיל חיים חדשים במושב של פעם. כשאמילי, בחורה צעירה שעובדת בגן של בנו, נכנסת לחייו הוא מופתע לגלות שיש בלבו מקום לאהבה חדשה. אלא שעד מהרה מתברר שאמילי אינה מי שחשב שהיא, ודרכה הוא נאלץ להתמודד עם גילויים חדשים על אשתו ועל חייו הקודמים. הגילויים המטלטלים מאלצים את יפתח לקחת סיכון גדול שלא היה מוכן לו.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *