ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

רמזי אלול

2 בספטמבר 2019 גדי איידלהייט

“סתיו יהודי, בארץ אבותי, שולח בי, רמזי אלול”. שורה זו של אברהם חלפי מעט תמוהה, מאחר וחודש אלול מתחיל לרוב עמוק בתוך הקיץ אולם אלו הם שלהי הקיץ, החצבים כבר פורחים, החמה כבר פחות מעיקה, ובהרים הלילות קרירים. האזינו ברקע לביצוע של אריק איינשטיין, לחן יוני רכטר.

רמזי אלול הם גם מילים היוצרות את הנוטריקון אלול והלקוחות מהתנ”ך. הידוע בהם הוא “אני לדודי ודודי לי” משיר השירים “איש לרעהו ומתנות לאביונים” מאסתר ו-“את לבבך ואת לבב” מפרשת ניצבים. לפני שנים רבות, ערכתי רשימה ארוכה, קרוב לשישים, של רוב ראשי תיבות אלול הקיימים בתנ”ך והופתעתי לגלות שרבים מהם ניתן לקשר לימי אלול והתשובה.

גם הרב ורד בספרו “רמזי אלול”, מביא רמזים אלו ומכל אחד מהם פותח פרק שלם המשתמש במילות הרמז, לכתוב על עבודת הלב והתשובה היוצאת ממנו ומפעם לפעם מביא גם סיפורים אישיים. הרב ורד מרחיב את הרמזים, אפשר גם סופי תיבות או מילים שיוצרות את אותיות אלול שלא לפי הסדר. אמנם אלו רק רמזים, ולכן לעתים הדברים יהיו מאולצים מעט, אך כוחם יפה בפני עצמם. אודה,שאני פחות מתחבר לתוכן הדברים, הנראה לי מרומז ומעורפל מדי, אולי בגלל האופי הייקי שלי, אולם אני משוכנע שהספר מתאים לקוראים רבים ושרבים יאמצוהו בחום, וגם אני משתדל מעט להינתק מהמימד השכלי ולחוות מעט מהמימד הרגשי.

הספר מחולק לשלושים ואחד פרקים כנגד ימי אלול, שאמנם יש בו כ”ט ימים אך גם ראש השנה עצמו כלול. אך את פרקיו ניתן לקרוא בכל סדר, ובכל כמות, ולא רק לאורך החודש. באדיבות ההוצאה מבחר דפי דוגמה מהספר, המביאים את הדברים בפני עצמם


Download (PDF, 281KB)

רמזי אלול
אייל ורד
מגיד 2019

מגב הספר

חודש אלול, משהו באוויר משתנה, וחדי העין כבר רואים את החגים מעבר לאופק הקרוב. עדיין קולות של קיץ באוויר, של חופשה, של ילדים. אך הריח כבר שונה. לא בבת־אחת מגיע אלול. הוא נכנס לנו לחיים בקצב איטי, אבל בוטח, וראשית הוא מפזר לנו רמזים. פריחת הרימון האדומה, נחליאלי רץ, קול שופר ראשון לפנות בוקר. פיוט נוגע, מנגינות של סליחות. רמזים. הספר ‘רמזי אלול’ מבקש להוציא אותנו למסע בעקבות הרמזים העדינים האלו, המסתתרים מאחורי ראשי התיבות של המילה אלול לאורך התנ”ך. רמז לכל יום. מ־א׳ באלול ועד ראש השנה הולכת ונפרשת לפנינו דרך שבונה את תהליך התשובה ורוקמת אותו לתוך הנפש בעדינות.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *